23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %38
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2022-01-18 12:27:19

Kiracı ve ev sahipleri şoke oldu: Zamlar yüzde 60'a dayandı!

Yeni yılla birlikte site aidatlarına yapılan yüzde 40 ila 60 arasındaki zamlar site sakinlerinde adeta şok etkisine neden oldu. Site yönetimleri yapılan zamlara enflasyon, elektrik, doğalgaz ve su fiyatlarındaki artışlarını gerekçe gösterdi. Yüklü miktarda yapılan zamlar vatandaşları site yönetimiyle karşı karşıya getirdi.

Kiracı ve ev sahipleri şoke oldu: Zamlar yüzde 60'a dayandı!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yeni yılda elektrik, doğalgaz ve su fiyatlarındaki artışlar konut sitelerinde de aidatlara yüksek oranda zam haberlerini birlikte getirdi. Yüzde 40 ila 60 arasında değişen zam miktarı site sakinlerini ile yönetimleri karşı karşıya getirdi.

TED Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Akipek, konunun Kat Mülkiyeti Kanunu ile düzenlendiğini söyledi. Akipek, kat maliklerinin, kapıcı, bahçıvan ve bekçi giderleri ile ortak tesislerin işletme giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılması gerektiğini söyledi.

"YÜKSEK ARTIŞ KAÇINILMAZ"

Kanun uyarınca, kat maliklerinin bu giderleri ödemekten kaçınamayacağına işaret eden Akipek, şöyle konuştu:

"Genel giderlerin yani aidatın miktarı, kat malikleri kurulunca belirlenir. Bu miktarın belirlenmesinde bir üst sınır yasal olarak çizilmemiştir. Ülkemizde artan asgari ücret, elektrik, doğalgaz ve su giderleri düşünüldüğünde bu yıl aidatlarda önemli miktarda artış olması kaçınılmaz görülmektedir."

"AİDATLARDA GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 40-60 ARTIŞ VAR"

Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır da site genel kurullarının bu ay boyunca devam edeceğini ve site sakinlerinin daha sonra aidatla ilgili sıkıntı yaşamamak için bu genel kurullara katılmasının önem taşıdığını bildirdi.
Sağır, aidat artışlarının personel sayısı, sitedeki bağımsız bölüm sayısı, kapalı otopark, asansör, spor salonu ve havuz gibi etkenlere göre değişiklik gösterdiğini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"Site aidatlarının yüzde 80'ini personel gideri oluşturuyor. Asgari ücrete yapılan yüzde 50 zam, enflasyon, elektrik, doğalgaz, su ve gübre fiyatlarındaki artışlar aidatlara yansıdı. Sitede bağımsız bölüm sayısı ne kadar çoksa aidat da personel sayısına göre daha düşük olabiliyor. Yaşanan maliyet artışları nedeniyle aidatlarda geçen yıla göre yüzde 40-60 artış var. Bu oran, çalışan ve daire sayısı ile sitenin donatılarına göre değişiyor."

 Yüzde 40 ila 60 arasında değişen zam miktarları site sakinlerini ile yönetimleri karşı karşıya getirdi.

"AİDAT KİRAYI GEÇEMEZ"

Bu maliyetleri düşününce aidat artışlarının fahiş olmadığına dikkati çeken Sağır, "Mesela son genel kurullarda geçen yıl 470 lira olan aidat 625 liraya, 650 lira olan başka bir aidat 800 liraya çıktı. Bursa'da 350 lira olan bir aidat 500 liraya yükseldi. Burada tabii ki bağımsız bölüm sayısı önemli.

Bağdat Caddesi'nde kira bedeli 13 bin lira olan bir sitenin aidatı 500 lira. Aidatlar kira kadar oldu deniyor da kiraya endekslememek lazım. Aidat zaten kirayı geçemez. Piyasadaki maliyet artışları ortada. Dolardaki düşüş maliyetleri düşürmedi" diye konuştu.

Sağır, site yönetimlerinin maliyetlerini yüzde 18 KDV ve posta maliyetlerinin de artırdığını bildirerek, şunları kaydetti:

"Yönetim firmalarının aldığı her şeye yüzde 18 KDV uygulanıyor. 500 liralık aidat, 590 lira oluyor. Genel kurul kararlarının iadeli taahhütlü postayla gönderilmesi lazım. Bir posta bedeli 12 lira. Bu konularda ilgili kurum ve kuruluşlara federasyon olarak görüşlerimizi sunacağız."

 

Etiketler