Tgrt Haber
13˚
21-11-2023 12:20 | Güncelleme : 21-11-2023 13:08

Son dakika! Bakan Işıkhan'dan asgari ücret açıklaması: Yılda tek zam olacak

Son dakika haberi: Gelecek yıl uygulanacak asgari ücret için pazarlıklar aralık ayında başlayacak. Uzman isimlerden tek tek tahminler gelmeye başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konuya dair önemli açıklamalar yaparak "Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz. Geçen temmuz ekstraydı" dedi.

Son dakika! Bakan Işıkhan'dan asgari ücret açıklaması: Yılda tek zam olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin gelecek yıl uygulanacak asgari ücrete ilişkin sorularını cevapladı. 

ASGARİ ÜCRETE 'TEK ZAM' SİNYALİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024'te geçerli olacak asgari ücrete ilişkin, “Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz” dedi.

Asgari ücret görüşmelerinin aralık ayı içerisinde başlayacağına işaret eden Işıkhan şu ifadeleri kullandı: "31 Aralık itibari ile de kararın Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor. Dolayısıyla geçtiğimiz temmuz ayında yaptığımız gibi olacak. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz. Geçen temmuz ekstraydı.

O da Sayın Cumhurbaşkanımızın öngörüsüyle ihtiyaç duyulduktan sonra oldu. Ama ihtiyaç hasıl olursa bir araya gelinebilir. Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuzda ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor çünkü."

Son dakika! Bakan Işıkhan'dan asgari ücret açıklaması: Yılda tek zam olacak

ASGARİ ÜCRET PAZARLIĞI ARALIK BAŞINDA BAŞLAYACAK

Bakan Işıkhan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayarak asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplantı tarihini verdi. Bakan Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının ne zaman başlayacağı sorusu üzerine, “Aralık ayının ilk haftasında işçi ve işveren temsilcilerini davet edeceğiz. Komisyon çalışmalarımızı bu şekilde başlatmış olacağız.

Süreç ilerlesin bakalım. Her zaman söylediğimiz gibi, Cumhurbaşkanımızın dediği gibi çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme ilkesi bizim için en temel ilke olacak” dedi.

2024'TE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Temmuzda yüzde 34 zam yapılan asgari ücrette en önemli belirleyici enflasyon oranları olacak. Sadece altı aylık enflasyon farkıyla net asgari ücret 15 bin 707 liraya kadar çıkıyor. Ekim ayında enflasyon TÜFE'de yüzde 3,43 artarken, yıllık bazda yüzde 61,36 oldu. Bu verilere göre temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3 aylık dönemdeki enflasyon yüzde 29,41 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmininin gerçekleşmesi halinde yüzde 37,76 zam söz konusu olabilir. 

Kaynak : TGRT Haber
Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.