Tgrt Haber
04 Nisan 2024 09:23 - Güncelleme : 04 Nisan 2024 09:40

Son dakika! Dış ticaret açığı belli oldu, martta geriledi

Son dakika! Ticaret Bakanlığı, Mart ayına ilişkin dış ticaret rakamlarını açıkladı. Buna göre, dış ticaret açığı 7,52 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: tgrthaber.com.tr
Son dakika! Dış ticaret açığı belli oldu, martta geriledi

Son dakika! Ticaret Bakanlığı verilerine göre, ihracat mart ayında 22 milyar 578 milyon dolar; ithalat ise 30 milyar 95 milyon dolar oldu. 

İHRACATTA ARTIŞ DEVAM ETTİ

Mart ayı ihracat rakamı, 2024 Ocak ayındaki 20,0 milyar dolar ve Şubat ayındaki 21,1 milyar doların üzerinde gerçekleşerek, Mart ayında ihracatın aylık artışının devam ettiğini gösterdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

EN YÜKSEK 3. MART AYI İHRACATI

"2023 yılı Mart ayına kıyasla yüzde 4,1 oranında bir gerileme gerçekleşse de, tarihsel olarak en yüksek 3. Mart ayı ihracat değeri olarak kaydedildi. Yıllık bazdaki gerilemenin en önemli nedeni, 2024 Mart ayındaki takvim etkisidir.

Son dakika! Dış ticaret açığı belli oldu, martta geriledi - 1. Resim

TATİL NEDENİYLE HACİM DÜŞTÜ

Şöyle ki; 2024 Mart ayında 5 defa Cumartesi-Pazar tatil günleri olmuştur. Hâlbuki 2023 Mart ayında 4 defa Cumartesi-Pazar tatil günleri vardı. İhracat ve ithalat, Pazartesi'den Cuma'ya hafta içi işgünlerinde yoğun yapılmakta, Cumartesi-Pazar ise çok düşük miktarda gerçekleşmektedir.

Öte yandan; 2023 yılı Mart ayında 23,548 milyar dolar ile Cumhuriyetimizin 100 yıllık tarihindeki en yüksek aylık rakam elde edilmişti. Bunda, 6 Şubat Depreminden dolayı 2023 Şubat ayı içinde yapılamayan bir kısım ihracatın Mart 2023'te yapılabilmesi etkili olmuştu.

EKONOMİK FAALİYETLERİN ZAYIFLAMASI ETKİLİ OLDU

2024 yılı Mart ihracatında ayrıca, başlıca pazarlarımız olan batı dünyasında özellikle ihracatımızın yüzde 40'lık payını oluşturan Avrupa Birliği'nde küresel boyutta ekonomik faaliyetlerin zayıf seyretmesi, küresel ticarette ve Avrupa Birliği'nde ithalatın gerilemeye devam etmesi de oldukça etkili olmaktadır.

Diğer taraftan, yine olumlu bir gelişme olarak, 2024 Mart ayı ithalatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 azalarak, 30 milyar 95 milyon dolara gerilemiştir. İthalatta geçen Ağustos ayından bu yana aylık azalış trendi devam etmektedir"

Kaynak: tgrthaber.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...