Tgrt Haber
08 Şubat 2024 10:38 - Güncelleme : 08 Şubat 2024 11:32

Son dakika! Ekonomide rota belirlendi, enflasyon tahminleri belli oldu

Son dakika! Merkez Bankası 2024 yılının ekonomi yol haritasını belirleyecek olan Enflasyon Raporu'nu açıkladı. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ilk kez kamuoyunun karşısına çıkarken enflasyon tahminleri de belli oldu.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber
Merkez Bankası, Enflasyon

Son dakika haberi: Merkez Bankası ekonomideki gelişmelere ve 2024 para politikalarının seyrine yön verecek hareketlerin değerlendirildiği Enflasyon Raporu sunumu sona erdi. Sunum Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan tarafından gerçekleştirildi.

Fatih Karahan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

KALICI FİYAT İSTİKRARINA KADAR DURUŞUMUZ SÜRECEK

Enflasyon hedeflerimizle uyumlu seviyelere gelene kadar parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz.

Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz.  Kalıcı fiyat istikrarına ulaşana kadar politika duruşumuzu sürdürerek enflasyonu tahmin ettiğimiz patikaya düşürecek ve orta vadede ekonomimizi kalıcı fiyat istikrarına ulaştıracağız. 

Küresel olarak önümüzdeki dönemde faiz indirimlerinin zamanlaması ve hızı önem kazanmıştır. Merkez Bankalarının indirim süreçlerini kademeli bir şekilde sürdürecekleri ve küresel ölçekte parasal sıkılığın korunacağı değerlendirilmektedir.

Son dakika! Ekonomide rota belirleniyor, enflasyon raporu açıklanıyor - 1. Resim

OTOMOBİL İTHALATI HIZ KESTİ

Sıkılaştırma adımlarımızla talepte dengelenme süreci başlamıştır. Perakende satışların mevcut seviyesinin hala dirençli olduğunu değerlendiriyoruz. Parasal duruşumuzu korumakta kararlıyız. Son dönemde ithalat eğilimi zayıflamıştır. Otomobil ithalatının artışı da bu dönemde hız kesmiştir. 

KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞ ZAYIFLADI

Ocak ayı geçici verileri dış ticaret eğiliminde iyileşmenin devam ettiğini gösteriyor. Cari dengede iyileşmenin devamını öngörüyoruz. Hizmet enflasyonu eğiliminde son çeyrekte yavaşlama kaydedilmesine rağmen katılık sürmektedir. Hizmet enflasyonundaki katılığın önemli bir bileşeni kiralardır.

Konut piyasası gelişmeleri öncü göstergeleri olarak yakından takip ediliyor. Büyük kentlerde konut fiyatlarında artış hızı belirgin şekilde yavaşladı. Enflasyon beklentilerinin seviyesi ve dağılımı önemli ölçüde iyileşmiştir. Beklentilerin tahmin aralığına yakınsaması para politikasının duruşu açısından önemli bir ölçüttür."

Son dakika! Ekonomide rota belirleniyor, enflasyon raporu açıklanıyor - 1. Resim

MEVDUAT FAİZİ AÇIKLAMASI

KKM’nin azalmasına ve Türk lirası mevduatın payının artmasına yönelik uygulamalara devam edilmektedir.  Parasal sıkılaştırma sürecinde, kredi ve mevduat faiz oranları da yükselmiş, finansal koşulların sıkılaşması sağlanmıştır. 

Politika faizinin ocak ayında ulaştığı seviye ve parasal aktarımı güçlendirmek için atmakta olduğumuz destekleyici adımlarla birlikte, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaştığımızı değerlendiriyoruz.

Politika faizinin mevcut seviyesini, enflasyonun ana eğiliminde belirgin bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdüreceğiz.

Son dakika! Ekonomide rota belirleniyor, enflasyon raporu açıklanıyor - 3. Resim

TL FAİZLERİ ARTMAYA BAŞLADI

Enflasyon görünümünde belirgin bir bozulma öngörülmesi halinde, parasal sıkılık gözden geçirilecektir. Likidite sterilizasyonuna ön alıcı bir anlayışla ve güçlü şekilde devam edeceğiz. TL mevduat faizleri yeniden artmaya başladı.

Kredi büyümesinde oluşacak aşırılıklara izin vermeyeceğiz. Ocak ayında TL mevduat payındaki artışın yavaşladığını gözlemledik. Mevduat faizleri ve TL mevduat payı, politika çerçevemizin önemli bir bileşeni olmaya devam edecektir. Getiri eğrisinde normalleşme gözlemlenmektedir.

Son dakika! Ekonomide rota belirlendi, enflasyon tahminleri belli oldu - 4. Resim

ENFLASYON TAHMİNİ BELLİ OLDU

2024, 2025 ve 2026 yıl sonu enflasyon tahminleri bir önceki rapordaki haliyle korunmuştur.  2024 yıl sonu tahmini yüzde 36, 2025 yıl sonu tahmini ise yüzde 14 olarak kalmıştır. Tahmin aralıklarının alt ve üst noktaları da 2024 yılı için yüzde 30 ve 42, 2025 yılı için ise yüzde 7 ve 21’e tekabül etmektedir. 

Enflasyonun 2026 yılını tek haneli seviyelere gerileyerek yüzde 9 ile tamamlaması, orta vadede ise yüzde 5 hedefinde istikrar kazanması öngörülmektedir. Enflasyon Mayıs ayında zirve yapacak, dezenflasyon 2024'ün ikinci yarısında başlayacak.

 

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...