22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %56
Rüzgar 4.21 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-10-15 14:36:46

Son dakika! İhracat kanununda değişiklik teklifi Meclis'e sunuldu

Son dakika... AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan ihracata yönelik yatırım ve üretimin teşvik edilmesine yönelik kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Son dakika! İhracat kanununda değişiklik teklifi Meclis'e sunuldu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İhracat ve döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunan firmaların teminat ihtiyaçlarını karşılamak üzere Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türkiye İhracat Kredi Bankası Anonim Şirketinin öz kaynaklarıyla ihtisaslaşmış bir kefalet kurumu olarak İhracatı Geliştirme Anonim Şirketinin kurulması ve gerekli sermaye katkısının sağlanmasına ilişkin düzenlemeleri içeren yasa teklifi bugün Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan yaptığı açıklamada, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun teklifi ile ihracatçıların en önemli sorunlarından olan finansmana erişiminde teminat sorununu çözmeyi hedeflediklerini belirtti. Turan, yasa teklifi ile yapılacak düzenlemelerle ihracatçının krediye erişiminin maliyetini düşürerek, ihracatın tabana yayılması ile ihracatın büyümeye katkısını sürdürülebilir kılmayı hedeflediklerini bildirdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, kanun teklifinin 19 maddeden oluştuğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“İhracat ve döviz kazandırıcı hizmetlerle iştigal eden firmaların teminat ihtiyaçlarını karşılayan ihtisaslaşmış bir kefalet kurumu olan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi’ne İhracatçı Birliklerince gerekli sermaye katkısı sağlanması için önemli adımlar atıyoruz. İhracatçılarımıza yük olmadan bu adımları atıyoruz. Yine ihracata yönelik yatırım ve üretimin teşvik edilmesi, doğrudan yabancı yatırımlar ile teknoloji girişinin hızlandırılması ve işletmelerin ihracata yönlendirilmesi için önemli işlevi olan Serbest Bölgelerin kurulmasını teşvik ediyoruz. Ayrıca, teklifte esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının seçim dönemlerinde adayların eşit şartlara sahip olmasını sağlamak gibi farklı düzenlemeler de mevcut. Milletvekillerimizin, Bakanlığımızın büyük emekleri oldu. Yasalaşma sürecinde tüm partilerimizin katkılarını bekliyoruz. Şimdiden ihracatçılarımıza, üreticilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.”

Etiketler