Tgrt Haber
13 Şubat 2024 16:31 - Güncelleme : 13 Şubat 2024 17:01

Son dakika! ABD TÜFE'si beklentileri aştı, altın düşüşe geçti

Son dakika! Fed faiz kararı ile para ve altın piyasalarının seyrine yön verecek ABD enflasyon verileri açıklandı. TÜFE verisi sonrası gözler altın fiyatlarına çevrildi.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber
Son dakika! ABD TÜFE'si beklentileri aştı, altın düşüşe geçti
Altın, Enflasyon, Tüfe

Son dakika haberi: Amerika ekonomisiyle beraber küresel piyasalar yakından ilgilendiren enflasyon verisi belli oldu. Bir önceki ay yüzde 3,4 olan ABD TÜFE verisinin bu ay yüzde 2,9 artması bekleniyordu.

BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE

Amerika Birleşik Devletleri'nde enflasyon oranı, Aralık 2023'teki yüzde 3,4'ten ocak ayında yüzde 3,1'a düştü. Böylelikle enflasyon beklentilerin üzerinde geldi. Tüketici fiyatları aylık bazda yüzde 0,4 artış kaydederken piyasanın veriye ilişkin beklentisi ise yüzde 0,2 artış şeklindeydi.

Son dakika! ABD TÜFE'si beklentileri aştı, altın düşüşe geçti - 1. Resim

Fed faizlerinin gerçek belirleyicisi olan çekirdek TÜFE ise aylık ve yıllık bazda sırasıyla yüzde 0,4 ve yüzde 3,9 artış yaşadı. Veriye ilişkin beklenti ise aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,7 artış gerçekleşmesi yönündeydi.

FED FAİZ KARARLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

ABD ekonomisinin yüzde 2'lik enflasyon hedefine henüz ulaşmamış olması indirim beklentilerini mart ayından mayıs ayına taşıdı. Fed, beklentilere uygun olarak Ocak 2024'te üst üste dördüncü toplantısında Fed faiz oranını %5,25-%5,5 ile 23 yılın en yüksek seviyesinde bıraktı.

Fed Başkanı Powell, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada faiz indirimleri için daha fazla güvene ihtiyaç duyduklarını Mart ayında bir faiz indiriminin muhtemel olduğunu düşünmediğini söyledi. Fed'in beklentilerin üzerinde gelen enflasyon sonrası nasıl hareket edeceği Powell'in sözlü yönlendirmeleri sonrasında netleşecek. 

Son dakika! ABD TÜFE'si beklentileri aştı, altın düşüşe geçti - 2. Resim

ONS SON BİR  AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE GERİLEDİ

Öte yandan Fed kararları, dolar endeksindeki güçlü duruş ve ABD tahvillerinde gelen talep altını baskı altına aldı. Ons altın enflasyon verisi sonrası son bir ayın en düşük seviyelerine kadar gerileyerek 2007 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Orta Doğu'daki gelişmelerde fiyatlanmaları etkilemeye devam edecek. ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi Salı günü iki aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyesi olan %4,28'in üzerine çıktı.

GRAM DA GERİLEDİ

Yeni rekor seviyeleri test eden gram altın ekranlarda 2 bin TL'nin üzerinde seyrederken yıl sonuna kadar 3 bin TL'ye çıkması bekleniyor. Buna karşın ons altındaki gerilemeye paralel olarak düşüşe geçti. Ekranlarda 1.990 TL seviyesine kadar geriledi.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...