22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %59
Rüzgar 5.50 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2021-12-29 10:08:01

Son dakika! Merkez Bankası 2022 politikasını açıkladı: Enflasyon hedefi yüzde 5

Son dakika haberi: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2022 para ve kur politikasında enflasyon hedefini yüzde 5 olarak belirledi. Dalgalı döviz kuru rejimimin sürdürüleceği ifade edildi.

Son dakika! Merkez Bankası 2022 politikasını açıkladı: Enflasyon hedefi yüzde 5
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Merkez Bankası 2022 para ve kur politikasını açıkladı. Merkez Bankası orta vadeli enflasyon hedefini yüzde 5 olarak belirledi. 

ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 5

Merkez Bankası tarafından duyurulan 2022 para ve kur politikasınına dair önemli başlıkları şu şekilde:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın  temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Hükümetle birlikte belirlenen orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 5 olarak korunmuştur. Para politikası, enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacaktır.

2022 yılında, enflasyon hedeflemesi rejiminin fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde oluşmasını sağlayacak şekilde uygulanmasına devam edilecektir.

TCMB’nin temel politika aracı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranıdır.

DALGALI DÖVİZ KURU REJİMİ SÜRDÜRÜLECEK

TCMB zorunlu karşılıkları fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda destekleyici bir araç olarak kullanacaktır. Bu çerçevede, 2022 yılında Rezerv Opsiyon Mekanizması tamamen sonlandırılacak, yabancı para yükümlülüklerin maliyetleri artırılırken, Türk lirası mevduat gelişimini destekleyecek mekanizmalar önceliklendirilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı açısından destekleyici bir unsur olan finansal istikrarı da gözetmeye devam edecektir. Bu kapsamda, TCMB 2022 yılında, parasal aktarım mekanizmasının sağlıklı işleyişini sağlamak ve makro finansal istikrara ilişkin riskleri sınırlamak amacıyla, elindeki politika araçlarını en etkin şekilde kullanacaktır.

Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecek ve döviz kurları, serbest piyasa koşullarında, arz ve talep dengesine göre oluşacaktır.

REZERVLER ARTIRILMAYA DEVAM EDİLECEK

Para politikasının etkinliği ve finansal istikrar açısından TCMB döviz rezervlerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. TCMB 2022 yılında da piyasa koşullarının uygun olması durumunda rezervlerini artırmaya devam edecektir.

TCMB, 2022 yılında şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda politika iletişimine ve veri paylaşımına devam edecektir. 

Etiketler