Tgrt Haber
02 Nisan 2024 14:31 - Güncelleme : 02 Nisan 2024 14:51

Son dakika! TCMB Başkanı Karahan'dan kritik açıklama

Son dakika! TCMB Başkanı Fatih Karahan gelecek dönem para politikalarına yönelik açıklama yaptı. Karahan, "Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz" dedi.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
Son dakika! TCMB Başkanı Karahan'dan kritik açıklama

Son dakika! Türkiye Bankalar Birliği (TBB) açıklamasına göre, TCMB Başkanı Dr. Fatih Karahan, TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve TBB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından yazılı bir açıklama yapıldı. 

YILIN İKİNCİ YARISINA İŞARET ETTİ

Toplantı sonrasında açıklama yaptığı ifade edilen TCMB Başkanı Karahan’ın  2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyonun tesis edileceğini bildirdiği söylendi. 

Piyasa mekanizmasının işlevselliği ve makro finansal istikrara yönelik uygulamaların teknik ayrıntılarına değinen TCMB Başkanı Karahan şunları kaydetti:

"Dezenflasyona yönelik adımlarımızın finansal koşullara, talebe ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngörüyoruz. Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz.

Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır."

Son dakika! TCMB Başkanı Fatih Karahan'dan kritik açıklama - 1. Resim

"TCMB İLE İLETİŞİM İYİ SEVİYEDE"

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ise TCMB ile iletişimlerinin çok iyi bir düzeyde olduğunu belirterek, bugünkü faydalı ve yapıcı görüşmeden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

TBB Başkanı Çakar, Karahan’dan para politikası uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerini dinlediklerini ve kendisine ve ekibine sektörel gelişmelere dair güncel bilgi sunduklarını ifade etti.

Ayrıca toplumsal refah artışı ile kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme için kritik önemde olan enflasyonla mücadeleye olan desteklerini dile getiren Çakar, Türkiye ekonomisinin geleceğine ilişkin beklentilerinin olumlu yönde seyrettiğini belirtti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...