2021-12-21 14:03:26

Son dakika! Yeni sistemin detayları açıklandı: Kur korumalı TL vadeli mevduat!

Son dakika haberi: Hazine ve Maliye Bakanlığı, dövize endeksli Türk lirası mevduatları ile ilgili bir yazılı açıklamada bulundu. 'Kur korumalı TL vadeli mevduat' şeklinde isimlendirilen sistemde Merkez Bankası'nın her gün saat 11.00’de USD döviz alış kuru yayınlayacağı duyuruldu.

Son dakika! Yeni sistemin detayları açıklandı: Kur korumalı TL vadeli mevduat!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından yeni ekonomik paketie ilişkin detayları paylaştı. Açıklamanın ardından döviz kurunda sert düşüş yaşandı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sosyal medya hesabından, dövize endeksli Türk lirası mevduatları il ilgili yeni düzenlemelerin ayrıntılarının açıklanacağını bildirdiği bir paylaşım yaptı. Hazine ve Maliye Bakanlığı da sosyal medya hesabından yeni ürüne ilişkin ayrıntıları duyurdu. 

'KUR KORUMALI TL VADELİ MEVDUAT'

Birikimlerini Türk lirası endeksli mevduat olarak değerlendiren vatandaşların kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” ürünün devreye alındığı kaydedilen açıklamada, ürünün gerçek kişilerde Türk lirası vadeli hesaplar üzerinden işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihindeki kur değişim oranının kıyaslanmasının ardından yüksek olan oran üzerinden hesaplar nemalandırılarak, söz konusu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacağı aktarıldı.

HER GÜN DOLAR ALIŞ KURU YAYINLANACAK

Kur farkı hesaplamaları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından her gün saat 11.00’de dolar alış kuru yayınlanacağı bilgisi verilen açıklamada, vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek farkın müşteri hesabında Türk lirası olarak yansıtılacağı belirtildi.

Açıklamada, hesapların 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılacağı aktarılarak minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacağı kaydedildi. Ayrıca sisteme isteyen her bankanın katılabileceği de ifade edildi.

'KATILIM BANKACILIĞI' İÇİN ÇALIŞILIYOR

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesabın vadesiz hesaba dönüşeceği, faiz hakkının ortadan kalkacağı bilgisi paylaşılan açıklamada, hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesinin güncelleneceği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” ürününü Katılım Bankacılığı’nda da uygulanması konusunda çalışmaların sürdürüldüğü vurgulandı.

Etiketler