Tarih : 13.10.2021 - 15:32 Yorum : 0

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı maaşlarına zam! 2022 emekli maaşları ne kadar olacak?

Enflasyon farklarının maaşlara yansıtılıyor olması nedeniyle farkların açıklanmasıyla birlikte maaşların ne kadar olacağına yönelik hesaplamalar da uzmanlar tarafından hesaplanmaya başlandı. Böylece 2022 yılında emekli maaşlarının ne kadar olacağına dair tahminler de gelmeye başladı. Yılda iki kez değişikliğe uğrayan emekli maaşlarının yapılan zamlarla birlikte enflasyon karşısında korunması mümkün oluyor. Enflasyon farkının açıklanmasıyla birlikte SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı maaşları değişiyor. İşte son maaşlar!

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı maaşlarına zam! 2022 emekli maaşları ne kadar olacak?

Emeklilere yılda iki kez yapılmakta olan zamlar, vatandaşın rahat bir nefes almasını sağlıyor. Enflasyon farkından etkilenmekte olan emekli maaşlarının korunabilmesi için yapılan zamlar, emeklilerin gelirinin artmasına da olanak sağlıyor. Açıklanan enflasyon oranına bağlı olarak emekli maaşlarının ne kadar olacağına dair hesaplamalar başlatıldı. Hesaplamalar sona erdiğinde SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı üzerinden maaş alan vatandaşın maaşları değişecek. İşte detaylar.

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emekliler yeni yılı zam ile karşılayacak. Her yıl iki kere yapılan zamlar, 2022 yılı için Ocak ayında başlıyor. Özellikle Bağ-Kur ve SSK üzerinden maaş alan emeklilerin zam tarihi Ocak ayı olarak biliniyor. Emekli Sandığı üzerinden maaş alan memur emeklileri ise maaşlarındaki yüzde 5 artış ve bu yılın ikinci 6 aylık diliminde enflasyonun yüzde 3’ü aşarsa aşan kısım kadar bir artış yansıtılacak. 2021 yılının ikinci yarısının enflasyon rakamları için Merkez Bankası’nın tahmini 14.1 şeklinde olmuştu. Bu tahmine göre enflasyonun yüzde 5.21’ yükselmesi gerekiyor. Bu şekilde olursa SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında yüzde 5.21 oranında bir artışın olması bekleniyor.

Memur emeklilerine 2.21 puanlık enflasyon farkı uygulanacak. Bununla birlikte toplu sözleşme zammı olarak yüzde 5’lik bir artış ile birlikte memur emeklisinin yılbaşındaki zam oranı yüzde 7.21’e ulaşmış olacak. Bu tahminlerin gerçekleşmesi durumunda 2000 yılı sonrasında emekli olan memur SSK’lıların maaşı 1.626 TL’den 1.711 TL’ye, öncesinde emekli olanların ise 2.624’ten 2.760 TL’ye yükselmiş olacak. En düşük memur emeklisi maaşı 3.275 TL’den 3.512’ye yükselecek. Esnaf 2.350 TL’den 2.472 TL’ye yükselirken çiftçilerin ise 1.867 TL olan maaşları 1.964 TL’ye yükselmiş olacak.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber