Tgrt Haber
04 Mart 2024 08:45 - Güncelleme : 04 Mart 2024 08:55

Şubat ayı enflasyon verisi bugün saat 10.00'da açıklanacak

Vatandaşın merakla beklediği enflasyon verileri 4 Mart Pazartesi günü açıklanacak. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıklayacağı Şubat ayı enflasyon oranının artıp artmayacağı da merak konusu oldu. Vatandaşın gündeminde yer alan enflasyon oranı ile ilgili araştırılanlar arasında ise enflasyon ne zaman açıklanacak, belli oldu mu gibi sorular yer aldı. İşte Şubat ayı enflasyon oranı 2024!

Editör: Sumru Tarhan / Kaynak: TGRT Haber
Şubat ayı enflasyon verisi bugün saat 10.00'da açıklanacak
Enflasyon,

Enflasyon verileri bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak. 10.00'da belli olacak olan enflasyon oranına dair merak edilenler arasında ise kaç oldu, ne kadar olacak gibi sorular yer aldı. Vatandaşın gündeminde yer alan Şubat ayı enflasyon oranı ile ilgili bilgiler haberimizde yer almaktadır.

ŞUBAT AYI ENFLASYON NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2024 Şubat ayı enflasyon oranı bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından saat 10.00'da açıklanacak. Bugün verilerin açıklanmasının ardından Şubat ayı enflasyon oranı da netleşecek.

ŞUBAT ENFLASYON KAÇ OLACAK?

Şubat ayı enflasyon verisi bugün TÜİK tarafından açıklanacak. AA Finans'ın Şubat ayı enflasyon anketine göre beklentiler şöyle:

10 ekonomistin katıldığı ankette ortalama beklenti % 4,04 oldu. Beklentiler arasında en düşük % 3,40 olurken, en yüksek % 5,00 oldu. Beklentilere göre enflasyon oranının bir önceki ay % 64,86 olan yıllık enflasyonun % 66,30'a yükseleceği yer aldı.

Şubat ayı enflasyon verisi bugün saat 10.00'da açıklanacak - 1. Resim

TGRT Haber ekranlarına katılan Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, enflasyon verileri ile ilgili hedefleri değerlendirirken şu ifadeleri kullandı:

"Gerçekçi hedef olduğunu şuradan anlarız: Ben sadece merkez bankasının piyasa katılımcı anketi beklentisine bakmıyorum. Birçok yurt içi kurum ve yurt dışı kurumlara da bakıyorum. Dolayısıyla piyasalar şu an tetikte, diyorlar ki, bir bekleyip göreceğiz. Hani bu aylık enflasyonlar da işte ocaktı, şubattı, mart nisan yüzde 3 civarı gelecek. Üçün üstünde gelecek işte ondan sonra merkez bankası seçim bitecek, merkez bankası gerekirse eğer faiz artıracak mı? 

Daha da önemlisi şu, erken faiz indirimine gidecek mi gitmeyecek mi? Dolayısıyla piyasa beklentisi şu an maksimum ortalamadan bahsediyorum, elbette yüzde 50’nin üzerinde olanlar var ama yüzde 45’i geçen ben piyasa beklentisi görmüyorum. Merkez bankasının üst bandı da yüzde 42."

ŞUBAT AYI ENFLASYON SAAT KAÇTA AÇIKLANCAK?

TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon verisi bugün 10.00'da açıklanacak.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...