20˚
İstanbul
20˚
hafif yağmur
Nem %70
Rüzgar 4.97 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
27˚/20˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-03-05 17:18:00 | Son Güncelleme : 2022-03-05 17:58:31

Tarım Kredi marketlerinde 5 litrelik ayçiçek yağı fiyatı ne kadar? Tarım Kredi Kooperatifi yağ fiyatları...

Tarım Kredi Kooperatif Marketleri'nde ayçiçek yağı fiyatları merak ediliyor. Özellikle Tarım Kredi Kooperatif Marketlerde 5 litre ay çiçek yağının fiyatı araştırılıyor. Ürünlerde yüzde otuza yakın indirim yapıldıktan sonra düşen fiyatlar, Rusya Ukrayna savaşının neden olduğu stok sıkıntısı nedeniyle yeniden gündeme geldi.

Ayçiçek yağı fiyatlarında son durum...
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Ayçiçek yağı fiyatlarında son durum...

Rusya Ukrayna Savaşı sebebi ile ayçiçek yağı tedariğinde sorun olup olmayacağı gündemde yerini aldı. Rusya’nın, Azak Denizi üzerinde Türkiye’ye yağ taşımakta olan yaklaşık 15 geminin çıkışına izin vermemesi üzerine Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği harekete geçti. Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü ile iletişime geçen Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği’nin stoklarla ilgili son durumu bildirdi. Piyasaya oranla daha düşük tutarlar üzerinden satış imkanı sunan Tarım Kredi Kooperatifi Marketi’nin yağ fiyatları ise yeniden gündem oldu. Peki, Tarım Kredi'de 5 litrelik ayçiçek yağı kaç TL? Son durumu derledik.

TARIM KREDİ'DE AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARI 

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tüm taraflarla görüşerek sürdürdüğü çalışma kapsamında, yalnızca temel gıda maddeleri değil; tüm alanlardaki KDV oranlarının baştan sona yeniden ele alınmasına karar verilmişti. 

KDV oranlarındaki son değişiklikten sonra; ayçiçek yağı, makarna, un, süt, yumurta fiyatları düşüş yaşanmaya devam etti ve KDV oranlarında yapılan düzenleme ile birlikte temel gıda ürünleri başta olmak üzere birçok ürünün fiyat etiketlerinde düşüş yaşandı. 

TARIM KREDİ MARKET ÜRÜN FİYATLARI

Piyasada 120-130 TL aralığında satışa sunulan 5 litrelik sıvı ayçiçek yağı, TMO ürün satış noktalarında 92.5 TL’den satışa sunuldu ve en yaygın zincir marketlerin fiyatlarının ise Toprak Mahsulleri Ofisi'ne göre yüzde 15-20 civarında daha yüksek olduğu saptandı. 

MARKETLERDE AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARI NE KADAR?

Marketlerde yapılan KDV indirimlerinin akabinde, Rusya Ukrayna Savaşı'nın ayçiçek yağı fiyatlarını nasıl etkileyeceği merak edilmeye başladı. KDV'de gidilen düzenlemenin ardından en çok merak edilen market satış fiyatlarından biri BİM marketler zinciri oldu.

KDV oranlarında gerçekleştirilen %7’lik indirimin ardından BİM, 109 TL’den 120 TL’ye çıkarmış olduğu

  
  

%7,49 indirim ile 111 TL’ye çekti. BİM’de 1 litrelik Ayçiçek yağı fiyatı 26.90 TL’ye düşürülürken, 2 litrelik yağ fiyatı da 50.90 TL olarak sunuldu.

A101'de satışı olan Biryağ'ın fiyatı da merak edilenler arasında yerini aldı. %7’lik KDV indiriminin ardından 5 kilo Biryağ Ayçiçek yağı fiyatı 116 TL’ye düşürüldü ve tüketiciye sunuldu. 

TÜRKİYE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ FİYATLARA DAİR AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni ekonomi sisteminin ardından döviz kurundaki düşüşü değerlendiren Tarım Kredi Pazarlama ve Marketçilik A.Ş. Genel Müdürü Bayramali Yıldırım konuya ilişkin şunları söyledi:

“Girdi maliyetlerinde de bir indirim olması normaldir. Biz Tarım Kredi Kooperatif Market olarak vatandaşlarımızın yanında yer almak için girdi fiyatlarında indirim olmasını beklemeden indirimleri fiyatlarımıza yansıtmaya başladık. Dün yaptığımız çalışmayla beraber yüzde 30'a varan indirimlerimizi fiyatlarımıza yansıttık.

Fiyatlar yukarı doğru çıkarken fiyatlarımızı aşağıda tutarak regülasyon görevinde öncülük yaptık, şu anda fiyatlarımızı aşağı alırken ilk hareketi yaparak da piyasada öncülük yaptık."

Etiketler

Songül Gürpınar 10 Mayıs 2022 11:21

Ofis yağı ne zaman gelecek

Songül Gürpınar10 Mayıs 2022 11:18

Yağ ofis yağı