21˚
İstanbul
21˚
hafif yağmur
Nem %61
Rüzgar 5.29 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2021-11-23 11:40:54

Tarım Kredi Marketleri'nde stokçuluk önlemi: Türk Kahvesi'ne kota

Tarım Kredi Marketlerde, stokçuluğu önlemek için Türk kahvesine de kota kondu.

Tarım Kredi Marketleri'nde stokçuluk önlemi: Türk Kahvesi'ne kota
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Şekere ve ayçiçek yağına gelen zamlar sonrasında bazı marketler ürünlerin satışlarına kota getirdi. Tarım Kreti Marketleri'nde ürünlerin üzerine yazılan yazıda "Stokçuluğun önüne geçilmesi" adına bu uygulamanın yapıldığının belirtilmesi dikkat çekti.

TÜRK KAHVESİNE DE KOTA GELDİ

Temel gıda ürünlerinin yanı sıra bugün bazı marketlerden Türk kahvenin satışına kota geldiğine dair birtakım görüntüler paylaşıldı. Sosyal medyada bir vatandaşın paylaştığı görüntüde Türk kahvesi alımı 2 adet ile sınırlandırıldı. 

Haziran 2021'de marketlerde 7,45 TL olan Türk Kahvesi'nin Kasım 2021'deki satış fiyatı 10 TL'ye yükseldi.

ZAM, ARACI FİRMALARA VE ÖZEL ŞİRKETLERE YETERLİ GELMEDİ"

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu açıklamasında şunları söyledi:

"Şeker fiyatına zam geldi. Buna rağmen bir takım aracılar ellerindeki şekerleri piyasaya kısıtlı sürmek suretiyle fiyat artışına yol açmak istiyorlar. TÜRKŞEKER fabrikaları yüzde 25 zam yaptı ama bu demek ki yeterli gelmedi, aracılara ve özel şirketlere."

"MARKETLER İYİ NİYETLİ"

Marketlerin aslında iyi niyetli davrandığını belirten Ağaoğlu, "Bir kişinin gelip 5 – 10 kilo şeker almasındansa pek çok kişinin birer kilo almasını sağlıyor. Tüketicilere tavsiyemiz, mümkün olduğu kadar asgari miktarda ürün alarak talebi kıssınlar. 5 kilo alan bir kilo almayı denesin. Böylece talep azalınca fiyatın da yerine oturması sağlanacaktır. Yaklaşık 10 gündür tüketiciler şeker bulmakta zorlanıyorlar."5 KİLO YAĞ 100 LİRAYI GEÇTİAğaoğlu'na göre sıvı yağda da aynı durum var: "2 litrelik sıvı yağ 50 lirayı buldu. Yani 5 litre sıvı yağın fiyatı 100 lirayı geçti" dedi. 

 

Etiketler