Tarih : 17.09.2021 - 14:10 Yorum : 0

TCMB'den reeskont kredileri koşullarında değişiklik

Toplam reeskont kredisi limitinin 30 milyar dolara yükseltildiğini açıklayan TCMB, kredi kullanımı ve ödeme şartlarında da değişiklik yaptığını bildirdi.

TCMB'den reeskont kredileri koşullarında değişiklik

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri kullanım ve geri ödeme koşullarında değişiklik yaptı.

"Toplam reeskont kredisi limiti 30 milyar ABD dolarına yükseltilmiş, bu limitin 20 milyar ABD dolarlık bölümü Türk Eximbank, 10 milyar ABD dolarlık bölümü diğer bankalar aracılığı ile kullandırılacak kredilere tahsis edilmiştir. Söz konusu toplam limitin 5 milyar ABD doları karşılığının Türk lirası reeskont kredisi olarak da kullanılabilmesi imkanı getirilmiştir" denilen açıklamanın devamında, "Krediler son üç yıldaki ya da son yıldaki ihracat tutarı ithalat tutarından en az %10 fazla olan net ihracatçı firmalara kullandırılacaktır. Krediler yalnızca belirlenen Türk lirası cinsi harcama alanlarında kullanılabilecektir. Kredilerin geri ödemeleri sadece ihracat bedelleriyle yapılacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Kredilerin 240 gün olarak uygulanan azami vadesi 180 gün olarak güncellenirken açıklamanın devamında şu bilgiler yer aldı:

"Yeni pazarlara yapılan ihracat, yüksek teknolojili ürün ihracatı ve döviz kazandırıcı hizmetlerin finansmanı amacıyla kullanılan kredilerin azami vadesi 360 gün olarak uygulanmaya devam edecektir. Aracı bankaların kredilere uygulayabileceği azami komisyon oranı 100 baz puan olarak belirlenmiştir. Firmaların Merkez Bankasına ilave ihracat bedeli satış taahhüdünde bulunması halinde kullanılan krediye uygulanacak faiz oranından indirim yapılacaktır."

Etiketler : Tcmb İhracat Kredi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber