22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %59
Rüzgar 5.50 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2021-12-18 10:38:53

TMO açıkladı: Yağışlar arttı, arazilerin tamamında üretime devam

Tarımsal üretimde sevindirici haber Toprak Mahsulleri Ofisinden (TMO) geldi. TMO, 2021 yılı ürün ekilişlerinin büyük ölçüde tamamlandığını, ekilebilir arazilerin tamamında üretime devam edildiğini belirterek yağışların da geçen seneye göre yüzde 32'nin üzerinde arttığını belirtti.

TMO açıkladı: Yağışlar arttı, arazilerin tamamında üretime devam
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Toprak Mahsulleri Ofisinden (TMO) 2021 yılı ürün ekilişlerinin büyük ölçüde tamamlandığını, ekilebilir arazilerin tamamında üretime devam edildiğini belirterek yağışların da geçen seneye göre yüzde 32'nin üzerinde arttığını belirtti.

TMO, ‘Fenolojik Değerlendirme - Hububatta Yağış, Ekiliş ve Gelişim Analizi’ni yayımladı.

Yeni sezon için umutlandıran verilerin yer aldığı rapora göre bu yıl kasım ayı yağışları geçen yıl yağışlarının yüzde 32 üzerinde gerçekleşti. Yağışlar, mevsim normallerine göre ise hala yüzde 21 altında bulunuyor. TMO yetkililerinden aldığımız bilgiye göre bu hesaplamaya son bir haftada kaydedilen yağışlar dahil değil.

ARAZİLERİN TAMAMINDA ÜRETİME DEVAM

Söz konusu raporda kışlık hububat ekilişlerinin kasım ayı sonu itibarıyla yüzde 90 tamamlandığı belirtilerek "Ekilişlerin pamuk, ikinci ürün mısır ve şekerpancarı hasadını müteakip aralık ayı sonu itibarıyla tamamlanması beklenmektedir. Bölgelere göre değişmekle birlikte buğday, arpa, mısır, yağlık bitkiler ve baklagil ürünleri arasında kısmi geçişler yaşansa da ekilebilir arazilerin tamamında üretime devam edilmektedir." ifadelerine yer verildi.

TMO, dap gübresi kullanımının azaldığı, üreticilerin taban gübresi olarak daha uygun fiyatlı kompoze gübreler ile ilave destek verilen organomineral gübrelere yöneldiği tespitinde bulundu.

TMO raporunda, 2021 yılı kasım ayı meterolojik verilerinin sonraki aylarda da olumlu seyretmesi halinde geçen döneme göre daha iyi bir rekolte tablosunun gerçekleşebileceği belirtildi. TMO Fenolojik Değerlendirme raporu, meteorolojik veriler, merkez ve taşra teşkilatı teknik personelinin tespitleri, üreticilerle yüz yüze görüşmeler ile ekim alanlarında yapılan gözlemler değerlendirilerek hazırlanıyor.

 

Etiketler