2022-06-30 15:29:43 | Son Güncelleme : 2022-06-30 15:33:57

TMO'dan buğday ve arpa alım fiyatlarına artış

TMO, buğday ve arpa alım fiyatlarını artırdı. Buğdayda alım fiyatı ton başına 400 TL artarken arpada ise 200 TL artış gerçekleşti.

TMO'dan buğday ve arpa alım fiyatlarına artış
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hububat alım fiyatlarını artırdı.

Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada, "Ülkemizde mayıs ayı ortasında lokal olarak başlayan hububat hasadı bugün itibarıyla yaklaşık yüzde 20’ler seviyesindedir. Hasat, yağış rejimindeki kaymalar sebebiyle birçok bölgemizde normaline göre yaklaşık 2-3 hafta ötelenmiştir. Hasat edilen ürünlerin büyük bir kısmının hâlen üretici elinde olduğu ve ticarete konu edilmediği gözlenmektedir. Bakanlığımız ve Toprak Mahsulleri Ofisimiz tarafından iç ve dış piyasa gelişmeleri yakından takip edilmekte olup TMO alım fiyatlarının ton başına buğdayda 400 TL, arpada ise 200 TL artırılmasına ve “Hububat Alım Primlerinin” temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verilmiştir" denildi.

Bu kapsamda haziran ayında TMO’ya ürün teslim eden üreticilerin primlerinin Temmuz'da, Temmuz ve Ağustos aylarında ürün teslim eden üreticilerin prim ödemelerinin ise takip eden ay içinde ödeneceği kaydedildi.

Açıklamada, "Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından buğday için 1.000 TL/Ton, arpa için 500 TL/Ton olarak ödenecek “Hububat Alım Priminden” üreticilerimizin yararlanmaları için ürünlerini en geç 1 Eylül 2022 tarihine kadar TMO’ya satmış olmaları gerekmektedir. TMO’ya bugüne kadar ürün teslim etmiş olan tüm üreticilerimiz, artırılan yeni alım fiyatlarından faydalanacak; geriye dönük fiyat farkı ödemeleri ise Temmuz ayında üreticilerimizin banka hesaplarına aktarılacaktır" ifadelerine yer verildi.

Etiketler