23˚
İstanbul
23˚
hafif yağmur
Nem %46
Rüzgar 4.66 /s
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
26˚/18˚
Cumartesi
26˚/17˚
Pazar
25˚/18˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-12-18 15:28:12

TOGG logosu ne anlama geliyor? Yerli otomobil TOGG'un yeni logosu ve TOGG açılımı...

"TOGG logosu ne anlama geliyor, TOGG'un yeni logosu nasıl ve TOGG'un açılımı nedir?" sorularının cevabı milyonlarca vatandaş tarafından araştırılmaya devam ediyor. Yerli ve elektrikli otomobil markası TOGG'un logosu bugün tanıtıldı! İşte, TOGG logosunun anlamı...

TOGG logosu ne anlama geliyor? Yerli otomobil TOGG'un yeni logosu ve TOGG açılımı...
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye'nin Otomobili TOGG, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla geri sayım başlatmıştı. Paylaşımın ardından milyonlarca vatandaş, yapılacak açıklamaya odaklanmıştı. Saat 14.30 itibari ile TOGG, yeni logosunu paylaştı! TOGG'un yeni logosunun anlamı ve TOGG'un açılımı, binlerce kişi tarafından sorgulanmaya başladı. TOGG'un logosu ve açılımı haberimizde...

TOGG AÇILIMI NEDİR?

TOGG, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin kısatlması olarak bilinmektedir.

Türkiye'de yerli otomobil üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar, 2017 yılında hazırlığa başlamıştır. Kasım ayında çıktıkları bu yolda,  Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018'de Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kurulmuştur.

2019 yılında, şirketin merkezi İstanbul'dan Gebze, Kocaeli'ne taşınmıştır ve şirketin CEO'su Gürcan Karakaş, tasarımı 2019 yılı içinde tamamlanacak olan otomobilin 2022'de satışa çıkacağını açıklamıştır. 

YERLİ OTOMOBİL TOGG'UN YENİ LOGOSUNUN ANLAMI NEDİR?

Yerli yeni otomobilin logosu Devrim isimli yerli otomobilin logosuna olan benzerliği ile dikkat çekiyor. Logo, Devrim otomobilinin logosunun modernleştirilmiş haline benzetilirken; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tanıtım toplantısında da Devrim otomobilinin üretildiği dönemde önünün kesildiğini ifade ederek, yeni yerli otomobile engel olunamayacağını ifade ediyor.

Bugünkü tanıtımın ardından, yeni logoya dair; "Akıl kalp, insan teknoloyi, doğu batı, birlik çokluk ve bilim sanat" kelimeleri kullanılırken; logo, "Doğu ile Batı’nın buluşma, bugün ve geleceğin kesişme noktası" şeklinde yorumlanıyor. 

Logo tasarımında iki ok, ortasında değerli taş şeklini oluşturacak şekilde bir araya gelerek; Doğu ve Batı’nın bir araya gelmesini simgeliyor. Logo aynı zamanda Togg’un yaşamı kolaylaştıran mobilite çözümleri sayesinde teknolojiyi ve insanı; bugünün ve yarının kesişim noktasını temsil ediyor.

TOGG'UN ESKİ LOGOSUNUN ANLAMI NEYDİ?

Logoda net bir şekilde görünen “T” ve “C” harfleri ile çevrelerini saran daire muhtemelen “O” harfini temsil ediyordu. Logo, yerli otomobil projesinden sorumlu olan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’na veya "TC" ifadesi olarak Türkiye Cumhuriyeti kısaltmasını işaret ediyordu. 

YERLİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİN ADI NE OLACAK? ADI BELLİ OLDU MU?

Yerli otomobilin isminin ne olacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Yerli otomobilin adının "Fatih" olabileceği ve otomobildeki “lale” figürünün ise İstanbul'u temsil edebileceği düşünlüyor. Sosyal medyada gündem olan diğer seçenekler ise, “Wolf” (Kurt), “Ottoman”, “Türker" ve “Atak”.

 

Etiketler