Tgrt Haber
04 Mart 2024 16:54 - Güncelleme : 04 Mart 2024 16:57

TÜİK'ten güncelleme, iki endeksi ilk kez yayımlayacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bir ilke imza atarak Ticaret Satış Hacim Endeksi ve Hizmet Üretim Endeksi haber bültenlerini yayımlamaya başlayacak.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
TÜİK'ten güncelleme, iki endeksi ilk kez yayımlayacak
TÜİK,Ticaret Satış Hacim Endeksi,Hizmet Üretim Endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ticaret Satış Hacim Endeksi ve Hizmet Üretim Endeksi haber bültenlerini ilk defa yayımlayacak. 

MOTORLU TAŞITLAR İÇİNDE OLACAK

Bu kapsamda, 11 Mart'ta yayımlanacak ciro endekslerinin temel yılı "2021=100" olarak güncellenecek. Aynı gün "Ticaret Satış Hacim Endeksi Haber Bülteni" ilk defa yayımlanmaya başlanacak.

Söz konusu bültenle "motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı", "toptan ticaret (motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç)" ve "perakende ticaret (motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç)" sektörleri için aylık olarak sabit fiyatlarla (reel) satış hacim endeksleri "2021=100" temel yıllı paylaşılacak.

PERAKENDE SATIŞ ENDEKSİ YAYIMLANACAK

Daha önce 11 Mart'ta yayımlanacağı açıklanan "Perakende Satış Endeksleri Haber Bülteni" yayımlanmayacak. Söz konusu bültende yayımlanan "perakende satış hacim endeksi", yeni yayımlanacak haber bülteninde, "perakende ciro endeksi" ise aynı gün yayımlanacak "Ciro Endeksleri Haber Bülteni"nde yer alacak.
Ayrıca, 12 Mart'ta yayımlanacak sanayi üretim endeksinin temel yılı da "2021=100" olarak güncellenecek.

"Hizmet Üretim Endeksi Haber Bülteni" de 14 Mart'ta ilk defa yayımlanmaya başlanacak. Bu bültenle, "ulaştırma ve depolama", "konaklama ve yiyecek", "bilgi ve iletişim", "gayrimenkul faaliyetleri", "mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler" ile "idari ve destek hizmet faaliyetleri" sektörleri için aylık sabit fiyatlarla (reel) üretim endeksi de "2021=100" temel yıllı paylaşılacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...