Tgrt Haber
01 Kasım 2023 11:23 - Güncelleme : 01 Kasım 2023 11:46

Turistik Doğu Ekspresi için bilet satışları başladı! İlk sefer 11 Aralık'ta... Bu sezon fiyatlar dudak uçuklatıyor

Tatilcilerin ve seyahatseverlerin son zamanlarda yeni gözdesi olan Turistik Doğu Ekspresi için bilet satışları başladı. 2023-2024 sezonunun ilk seferi 11 Aralık'ta başlayacağı duyurulurken, dönem fiyatları ise dudak uçuklattı.

Editör: Şule Altınel / Kaynak: Anadolu Ajansı, TGRT Haber
Turistik Doğu Ekspresi için bilet satışları başladı! İlk sefer 11 Aralık'ta... Bu sezon fiyatlar dudak uçuklatıyor
Doğu Ekspresi, Seyahat

Son yıllarda Turistik Doğu Ekspresi, farklı tatil seçeneği arayan seyahatseverlerin ve sanat tutkunlarının gözdesi haline geldi. Kış aylarının en çok rağbet gören seyahati haline gelen Ekspres, yeni sezon için gün sayıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Bu yıl Turistik Doğu Ekspres seferleri 11 Aralık'ta başlayacak, bilet satışları bugün başladı." ifadelerini kullandı.

SEFER TARİHLERİ AÇIKLANDI

Ekspres trenlerinin 2023-2024 sezonunda yapacağı seferlerle ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığını bildiren Uraloğlu, şöyle devam etti:

"Ekonomik, konforlu ve güvenli bir taşımacılık hizmeti ile Anadolu'nun tarihi ve doğal güzelliklerinin keşfedilmesi sağlanıyor. Doğu Ekspresi son yıllarda farklı tatil seçeneği arayan seyahatseverlerin, sanat tutkunlarının gözdesi haline geldi. Bu yıl turistik Doğu Ekspresi seferleri 11 Aralık'ta başlayacak, bilet satışları bugün başladı. Turistik Doğu Ekspresi trenlerimiz 2023-2024 sezonunda Ankara'dan 11 Aralık 2023-8 Mart 2024 tarihleri arasında pazartesi, çarşamba, cuma günlerinde ve Kars'tan 13 Aralık 2023-10 Mart 2024 tarihleri arasında çarşamba, cuma ve pazar günlerinde hareket edecek şekilde seferlerine başlayacak."

Uraloğlu, Kars'taki Ani Harabeleri'nden Çıldır Gölü'ne kadar birçok tarihi ve turistik güzelliklere Turistik Doğu Ekspresi ile ulaşılabildiğine işaret ederek, "Fotoğraf tutkunlarından gezginlere kadar birçok kişinin Turistik Doğu Ekspresi ile yolculuklarını sosyal medyada paylaşması bu trene talebi gittikçe daha da artırıyor, ünü sınırları aşıyor. Bu güzergahta artan yolcu talebini karşılamak üzere sefere konulan Turistik Doğu Ekspresi de sadece Kars'ın değil, güzergahtaki Sivas, Erzurum ve Erzincan'ın keşfedilmesi için fırsatlar sunuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Turistik Doğu Ekspresi için bilet satışları başladı! İlk sefer 11 Aralık'ta... Bu sezon fiyatlar dudak uçuklatıyor

YILBAŞI VE SÖMESTİR DÖNEMLERİ İÇİN EK SEFER

Ayrıca söz konusu seferlere ek olarak yılbaşı ve sömestir dönemleri için Ankara'dan 31 Aralık 2023, 20 ve 27 Ocak 2024, Kars'tan da 2, 22 ve 29 Ocak 2024 tarihlerinde ek seferler yapılacağını anlatan Uraloğlu, buna göre, Ankara-Kars ve Kars-Ankara yönünde 42'şer olmak üzere toplam 84 sefer gerçekleştirileceği bilgisini paylaştı.

BAZI İSTASYONLARDA GEZİ AMAÇLI DURULACAK

Uraloğlu, Ankara-Kars yönünde Erzincan, Erzurum istasyonlarında, Kars-Ankara yönünde ise İliç, Divriği ve Sivas istasyonlarında gezi amaçlı durulacağını belirterek, ekspres trenlerin 8 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluştuğunu, her yataklı vagonda 10 kompartıman, her odada ise 2 adet yatak bulunduğunu aktardı.

ODA ÜCRETLERİ BELLİ OLDU

Turistik Doğu Ekspresi'nin yataklı oda fiyatlarının dönemsel olarak değiştiğini anlatan Uraloğlu, şunları kaydetti:

"Düşük dönem oda ücreti 6 bin lira, normal dönem oda ücreti 8 bin lira ve yüksek dönem oda ücreti 12 bin 500 lira olarak uygulanacak. Bireysel satışta en düşük ücret oda ücreti. Bir odada en fazla iki kişi seyahat edebilir ancak buna ilave olarak odalarda 0-6 yaş arasında en fazla 2 adet çocuğun seyahati ücretsiz kapsamında olacak. Turistik Doğu Ekspresi Ankara-Kars yönü kalkış saati 15.55, Kars-Ankara kalkış saati 22.20 olarak planlandı. Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars yönünde Erzincan'da 164 dakika, Erzurum'da 180 dakikalık duruşla 30 saatlik bir seyahat, Kars-Ankara yönünde İliç ve Divriği'de 180'er dakika, Sivas'ta 230 dakikalık duruşla 34 saat 30 dakikalık bir seyahat programlandı. Turistik Doğu Ekspresi ile 2019'dan bugüne kadar toplam 66 bin 258 yolcu taşındı."

Bilet almak isteyen vatandaşlar, tcddtasimacilik.gov.tr sayfasını ziyaret ederek işlemlerini gerçekleştirebilecek. 

Turistik Doğu Ekspresi için bilet satışları başladı! İlk sefer 11 Aralık'ta... Bu sezon fiyatlar dudak uçuklatıyor

DÜNYANIN EN GÜZEL YOLCULUKLARI ARASINDA

15 Mayıs 1949’da ilk seferine başlayan Doğu Ekspresi 2017 yılında popülaritesi artmaya başladı. Doğu Ekspresi'nde bilet bulma sıkıntısının artmasıyla ve treni turistik amaç dışında kullanacak olan yolcuların bu konudaki mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla 29 Mayıs 2019'da Turistik Doğu Ekspresi seferlerine başlandı. 4 senedir Ankara’dan başlayarak Kars'ta son bulan Doğu Ekspresi dünyanın en güzel tren yolculukları arasında yer alıyor. Ekspres, kışın karla kaplı yollardan geçerek göz alıcı doğa manzaralarına tanıklık etme imkanı sunuyor.

FİYATLAR 5 KATINA ÇIKTI

Seferlerine 28 Mart 2020'de Kovid pandemisi sebebiyle ara verilen ekspres tren, 15 Aralık 2021'de yeniden seferlerine başlamış ve biletleri 1300 TL’ye satışa sunulmuştu. 2 senede fiyatlar hemen hemen 5 katına çıktı.

Kaynak: Anadolu Ajansı, TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...