Tarih : 14.10.2021 - 17:23 Yorum : 0

Türk-İş’ten asgari ücret mesajı: 2022 asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek olan 2022 asgari ücret için aralık ayı itibari ile başlanacak olan görüşmeler öncesinde Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kritik açıklamalarda bulundu. Atalay, 2022 asgari ücreti için “45 yıldır asgari ücret belirleniyor. Bu yıl 45 yıla bedel bir yıl olacak.” ifadelerini kullandı. Peki bu bu yıl asgari ücret ne kadar olacak? İşte detaylar.

Türk-İş’ten asgari ücret mesajı: 2022 asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücrete gerçekleştirilecek olan zam için yapılacak pazarlıklar öncesi Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın yapmış olduğu açıklamalar dikkat çekti. Asgari ücretin işçilerin kabul edeceği bir seviyeye ulaşması gerektiğinin altını çizen Atalay, işçileri sevindirecek her türlü anlaşmaya hazır olduklarını belirtti.

2022 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) MESS Teknoloji Merkezi’nde düzenlenen Ortak Paylaşım Forumu’na katılan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay; “Asgari ücret önümüzdeki dönem hiç olmadığı kadar önemli. 45 senedir asgari ücreti konuşuyoruz. Bu sene 45 seneye bedel bir sene. Onun için toplumu tebessüm ettirecek, toplumu memnun edecek, bizim razı geleceğimiz bir tablo çıkarsa biz de altına imza atarız.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret altında işçi çalıştıran işverenlere de dikkat çeken Atalay, asgari ücretle çalışan 7 milyon insanın olduğunu, hiçbirinin asgari ücretin altında çalıştırılamayacağını belirtti. “Asgari ücret, 'Bu ücretin altında işçi çalıştıramazsın' demek. Bu ücret 12 kalemi ilgilendiriyor. İnsanlar bu ücretle geçinmeye mahkum durumda. Bu ücretle 10 gün geçinemezsiniz.” İfadelerini kullanan Atalay, asgari ücretin yükselmesini istemeyen işverenleri de eleştirerek, bu ücretle asla çalışamayacak olduklarının, asgari ücretin bu nedenle oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

İşçileri memnun edecek, geçimi zorlaştırmayacak, makul bir tablo olması durumunda her türlü anlaşmaya hazır olduklarını belirten Ergün Atalay, 44 yıldır imzalanan kararların dördünde yer aldıklarını, bu sene beşinciyi imzalamayı ümitle beklediklerini aktardı. Atalay'ın yapmış olduğu açıklamalar 2022 asgari ücret ne kadar olacak? sorularına da açıklık getirdi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber