Tarih : 23.06.2021 - 19:01 Yorum : 0

Türkiye swap için hangi ülkelerle masada?

Reuters’ın haberine göre, Türkiye Merkez Bankası’nın 4 ülke ile swap anlaşması konusunda görüşmeler yürütüldüğü ve Azerbaycan ile anlaşmaya yaklaştığı belirtildi.

Türkiye swap için hangi ülkelerle masada?

Reuters’a konuşan kaynaklar, Merkez Bankası’nın swap için Azerbaycan ile anlaşmaya yaklaşıldığını Güney Kore, Britanya ve Rusya ile de görüşmeler yapıldığı belirtildi.

Kaynakların verdiği bilgilere göre, Katar’la 15 milyar dolar tutarındaki swap anlaşmasının artırılmasına yönelik bir çalışmanın da sürdürüldüğü görüşmelerin bu ülkelerle sınır kalmadığını, ticaret yapılabilecek tüm ülkelerle swap anlaşması çalışmaları yapıldığı belirtildi.

SWAP ANLAŞMASI NEDİR?

Swap anlaşmasında, iki taraf arasında, belirlenen tutarda bir para başka bir parayla değiştiriliyor. Değiştirilen ana paralar belirli bir süre sonunda geri veriliyor. Bu durumda MB’nin döviz rezervi kağıt üstünde artmış olsa da bu net rezerve yansımıyor.

TCMB’NİN SWAP ANLAŞMALARI

Son olarak, Çin’le 2,4 milyar dolarlık mevcut swap anlaşması 3,6 milyar dolarlık yeni anlaşmayla genişletilerek toplamda 6 milyar dolara çıkarılmıştı. MB’nin Katar’la da 15 milyar dolar swap anlaşması bulunuyor.

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu Merkez, faiz kararını açıkladı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, ekonomi piyasalarının merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası, politika faizini yüzde 19'da sabit tuttu.

2021 yıl sonu dolar ve enflasyon beklentisi açıklandı 2021 yıl sonu dolar ve enflasyon beklentisi açıklandı Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 13,81'den yüzde 14,46'ya, yıl sonu dolar beklentisi ise 8,71'den 8,95'e çıktı.

Etiketler : TCMB Swap
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber