Tgrt Haber

Ücretsiz doğalgaz desteği var mı, devam ediyor mu? Yeni doğalgaz desteği nedir, kimler alacak?

21 Kasım 2023 15:35 - Güncelleme : 21 Kasım 2023 15:35
Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER

Ücretsiz doğalgaz desteği havaların soğuması ile gündeme geldi. Ücretsiz doğalgaz desteğinin ne zaman kadar geçerli olacağı şu sıralarda en çok araştırılan konular arasında bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Karadeniz’de bulunan doğalgaz keşfinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hanelere doğalgaz indirimi yapılacağını açıklamıştı. Bu karar ile 25 küpe kadar olan doğalgaz tüketimi ücretsiz olacak. Peki “Ücretsiz doğalgaz desteği var mı, devam ediyor mu? Ücretsiz doğalgaz desteği uzatıldı mı?” İşte detaylar!

Ücretsiz doğalgaz desteği var mı, devam ediyor mu? Yeni doğalgaz desteği nedir, kimler alacak?
Doğalgaz Tüketim Desteği, Ücretsiz Doğalgaz

Soğukların kendini iyiden iyiye hissettirdiği Kasım ayında vatandaşlar kombilerini yakmaya başladı. Bunun üzerine vatandaşlar, “Ücretsiz doğalgaz desteği bu yılda devam ediyor mu, etmiyor mu? Ücretsiz doğalgaz desteği var mı, devam ediyor mu?” şeklinde sordukları sorularına cevap arıyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 metreküpe kadar olan tüketimden bedel alınmayacağını ifade etmişti. Peki “Ücretsiz doğalgaz desteği var mı, devam ediyor mu? Doğalgaz indirimi ne zamana kadar geçerli?" İşte araştırılan cevaplar...

Ücretsiz doğalgaz desteği var mı, devam ediyor mu? Yeni doğalgaz desteği nedir, kimler alacak?

DOĞALGAZ İNDİRİMİ NE ZAMANA KADAR GEÇERLİ?

Kararname'ye göre, konut, ibadethane ve cem evi abonelerinin 24 Nisan-31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki ilk fatura tahakkukları çerçevesinde sistem kullanım bedellerinin tamamı ile 1 Mayıs 2024'e kadar tahakkuk edecek sonraki faturalarda 25 standart metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimine dair sistem kullanım bedelleri Bakanlığının bütçesinden alınacak. Bu bilgiye göre; 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimi 1 Mayıs 2024 yılına kadar ücretsiz olacak.

ÜCRETSİZ DOĞALGAZ DESTEĞİ VAR MI, DEVAM EDİYOR MU?

24 Nisan 2023 tarihinde başlayan bedava doğalgaz uygulaması 31 Mayıs 2023 yılında son bulmuştu. Ama 1 Mayıs 2024 tarihine kadar gelecek olan faturalarının 25 metreküp kısmı vatandaşlara ücretsiz olarak verileceği açıklandı. Bundan dolayı da 25 metreküp ücretsiz doğalgaz kampanyası devam ediyor.

25 METREKÜP DOĞALGAZ KAÇ TL?

İGDAŞ'ın verilerine göre, konutlardan alınmayacak 25 metreküplük doğalgaz ücreti 151.75 liraya denk geliyor. Bu da ev, ibadethane abonelerinden 25 metreküp yani 151. 75 TL'lik bir kısmının alınmayacağı anlamına geliyor.

25 METREKÜP DOĞALGAZ NE KADAR?

1 Ekim 2023 tarihi itibari ile de 1000 metreküp doğalgaz 4080 TL. Bu da 1 metreküp başına 4,08 TL’ye denk geliyor. 1 metreküp fiyatı baz alındığında 25 metreküp doğalgaz 102 ile 110 TL arasında bir paraya tekabül ediyor. Doğalgaz faturalarında aylık ortalama olarak 100 ile 110 liralık indirim uygulanıyor.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.