Tarih : 26.06.2021 - 11:26 Yorum : 0

Uluslararası yatırımlara ‘teknoloji’ mıknatısı

Türkiye, nitelikli uluslararası yatırımların ülkeye kazandırılması için gerekli altyapı sağlanması konusunda teknolojik atak ile adım atmaya hazırlanıyor.

Uluslararası yatırımlara ‘teknoloji’ mıknatısı

Türkiye, uluslararası doğrudan yatırımcıları ülkeye çekmek için teknolojik altyapı atağına hazırlanıyor. Ülkeye nitelikli uluslararası yatırımların ülkeye kazandırılması için ihtiyaç duyulan tedarikçi, ulaştırma, lojistik, dijital, bilgi ve iletişim teknolojileri altyapısı geliştirilecek.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı'nın 2021 Dünya Yatırım Raporu'na göre küresel uluslararası doğrudan yatırımlar salgının neden olduğu ekonomik gelişmelerin etkisiyle 2020'de bir önceki yıla kıyasla 1 trilyon doların altına geriledi.

Türkiye de koronavirüs pandemisinin ekonomik etkilerini hisseden ülkeler arasında yerini aldı. Raporda, Türkiye'ye yapılan küresel uluslararası doğrudan yatırımların geçen yıl 2019'ya göre yüzde 15 azalarak 7,9 milyar dolara gerilediği bildirildi. Yabancı yatırımcıyı yeniden ülkeye çekmek için yeniden hamle yapmaya hazırlanan Türkiye, ihtiyaç duyulan tedarikçi, ulaştırma, lojistik, dijital, bilgi ve iletişim teknolojileri altyapısı geliştirmek için kolları sıvadı.

NİTELİKLİ ENDÜSTRİYEL ALANLAR GELİŞTİRİLECEK

2021-2023 Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Stratejisi kapsamında atılacak adımlarda, yatırımcının ihtiyaç duyduğu endüstriyel arazi arzına ve yatırıma uygun arazi bilgisine erişimi geliştirilecek. Bu kapsamda, nitelikli uluslararası doğrudan yatırım profilleri özelinde belirlenen hedefler doğrultusunda potansiyel endüstriyel arazi ihtiyaç analizi yapılacak ve bu doğrultuda nitelikli endüstriyel alanlar oluşturulacak.

Güncel yatırıma uygun arazi varlığı bilgilerinin Coğrafi Bilgi Sistemleri üzerinden takip edilebileceği dijital bir endüstriyel arazi veri tabanı oluşturulacak. OSB, serbest bölge, teknoloji geliştirme bölgesi gibi yatırım bölgelerinde yer alan güncel arazi varlığı bilgisi dijital ortamda güncel bir şekilde yatırımcılarla paylaşılacak. Ayrıca Türkiye Sanayi Alanları Envanteri çıkarılarak dijital bir platform üzerinden yatırımcılara sunulacak.

Bilişim, biyoteknoloji, nanoteknoloji gibi Ar-Ge yoğun ve yüksek teknoloji içeren sektörlere yönelik ihtisas serbest bölge uygulaması yaygınlaştırılacak.

TEDARİKÇİ ALTYAPISINA DESTEK

Nitelikli uluslararası doğrudan yatırım profillerinin geri-bağlantı gereksinimleri doğrultusunda Türkiye'deki tedarikçi altyapısı geliştirilecek.

Bu kapsamda yerleşik nitelikli uluslararası doğrudan yatırım profillerine uygun uluslararası yatırımcılar için tedarikçi geliştirme programları hayata geçirilecek. Tedarikçi geliştirme programları kapsamında mevcut tedarikçi altyapısına yönelik hedef odaklı teşvik mekanizmaları ve tedarikçi firmalara mentorlük desteği gibi mekanizmalar oluşturulacak.

Nitelikli uluslararası doğrudan yatırım profilleri özelindeki yatırımların tedarikçisi olarak değerlendirilebilecek şirketlerin ürünler, üretim standartları, lokasyon, çalışan sayısı gibi profil bilgilerinin derlendiği, yatırımcılar ve tedarikçilerin eşleştirilmesine ve buluşmasına olanak sağlayacak Türkiye Tedarikçi Platformu geliştirilecek.

DEMİRYOLUNUN PAYI ARTIRILACAK

Nitelikli uluslararası doğrudan yatırımların Türkiye'ye kazandırılması için ihtiyaç duyulan ulaştırma, lojistik, dijital, bilgi ve iletişim altyapısı geliştirilecek, ulaştırma altyapısını destekleyecek yatırımlar önceliklendirilecek.

Modlar arası taşımacılığın yaygınlaştırılması ve sanayinin rekabet gücünün artırılmasını teminen, önemli yük merkezlerine hizmet edecek iltisak hatları ve lojistik merkezler tamamlanacak, yük taşımacılığında demir yolunun payı artırılacak.

Elektronik haberleşme altyapısı kurulumuna ilişkin izin ve geçiş hakkı süreçleri etkinleştirilecek, yüksek hızlı ve kaliteli genişbant elektronik haberleşme altyapılarının ülke çapında yaygınlaştırılmasına yönelik elektronik haberleşme bilgi sistemleri, fiber ağ, baz istasyonları, geçiş hakkı ve tesis paylaşımı konularında düzenlemeler yapılacak.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber