2022-05-09 14:17:00 | Son Güncelleme : 2022-05-09 14:48:33

Kurban Bayramı’nda büyükbaş ve küçükbaş hayvan sıkıntısı olacak mı? Üreticiden ‘destek uzatılsın’ talebi

Bir süredir ülke gündeminden düşmeyen kırmızı et üretiminde, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala yeni bir fitil ateşlendi. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, Et ve Süt Kurumunun üreticiye Ramazan ayında yaptığı desteğin yılsonuna kadar devam etmesini istediklerini söyledi.

Üreticiler, tüm ruhsatlı mezbahalarda 2 bin 500 lira üreticiye verilirse insanların ucuz ete ulaşacağını kaydetti.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Üreticiler, tüm ruhsatlı mezbahalarda 2 bin 500 lira üreticiye verilirse insanların ucuz ete ulaşacağını kaydetti.

Et ve Süt Kurumu’nun Ramazan ayı boyunca kesimi ve satışı yapılan veya yaptırılan sığır başına Et ve Süt Kurumunca yetiştiricilere 2 bin 500 lira destek ödemesinde bulunması, üreticiye rahat bir nefes aldırdı. Ancak yetiştiriciler, 2 bin 500 lira destek ödemesinin yılsonuna kadar uzatılmasını talep etti.

“MALİYETLER YÜZDE 100 ARTTI, ALTINDA EZİLİYORUZ”

Üreticiden çıkan etlerin fiyatlarıyla oynandığına dikkati çeken Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, fiyat artışının da tüketiciye yansıdığını dile getirdi.

Tunç, gelir düzeyi düşük tüketicilerin de fiyatların yüksekliğinden şikâyet ettiğini vurgulayarak "Yem, işletme maliyetleri, tüm girdilerde yüzde 100'ün üzerinde artış var. Et fiyatları yüzde 50-60 civarında arttı. İnanın biz geçen seneki yem fiyatlarından alalım, yine 50 liraya et satmaya razıyız ama ciddi anlamda girdi maliyetleri arttığından dolayı bunun altında eziliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

“İNSANLAR UCUZ ETE ULAŞIR”

Et ve Süt Kurumunca ramazan süresince kesimi ve satışı yapılan veya yaptırılan sığır başına yetiştiricilere 2 bin 500 lira destekleme ödemesini hatırlatan Tunç, "Bunun yılsonuna kadar devam ettirilmesini, sadece Et ve Süt Kurumu değil genele yayılmasını istiyoruz. Tüm ruhsatlı mezbahalarda 2 bin 500 lira eğer üreticiye verilirse, insanlar ucuz ete ulaşmış olur çünkü üreticinin zararı bu şekilde giderilmiş olur." diye konuştu.

KURBAN’DA EN DÜŞÜK HİSSE

Tunç, Kurban Bayramı öncesinde hayvan sıkıntısı yaşanmayacağına işaret ederek şunları kaydetti:

"Kurbanla ilgili en ufak sıkıntımız yok. Elimizdeki sayılara, verilere baktığımızda Kurban Bayramı'nın rahat şekilde geçeceğini veriler bize söylüyor ama fiyatlar noktasında, ‘geçen seneki fiyatlardan kurbanlık alacağım’ dendiği zaman bu biraz zor. Onun için kurbanlık hissesinde en düşük 2 bin 500 lira gibi bir rakam telaffuz ediliyor, belki biraz daha yukarı doğru olabilir."

VATANDAŞA DAHA UCUZA KALİTELİ ET

Zincir marketlerin üretici birlikleriyle irtibata geçmeleri halinde ürünün daha ucuza mal edilebileceğini düşündüklerini dile getiren Tunç, "Zincir marketlere böyle bir teklifte bulunduk. İnşallah dönüş olursa vatandaşa daha ucuza kaliteli et yediririz diye düşünüyorum." ifadesini kullandı.

“HEM ÜRETİCİ HEM TÜKETİCİ KAYBEDİYOR”

Hayvan ithalatına yönelik spekülasyonlara da değinen Tunç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bazı insanların bununla ilgili sürekli olsun diye gayreti var çünkü rant, gelir var. Bunlar bir elin parmakları sayısı kadar kişiler. Bunlara da Türkiye Cumhuriyeti'nin fırsat vereceğini zannetmiyorum. Üreticiler olarak böyle bir şeyin olmasının hiçbir zaman taraftarı değiliz çünkü etin dışarıdan gelmesi, tüketicinin ucuz yemesi demek değil. Burada hem üretici hem tüketici kaybediyor. Böyle bir durumda neden dövizimizi dışarıya verelim, kendi üreticimiz kazansın. İnsanlar bir kilogram alacağına 750 gram alsın ama nihayetinde para ülkemizde kalsın."

Etiketler