22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %49
Rüzgar 5.02 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-18 11:45:30

AGİ’de son durum: AGİ’nin yerine getirilen vergi desteği maaşları nasıl etkileyecek?

“AGİ kalktı mı?”, “AGİ kimlere verilecek?” soruları, asgari ücretin açıklanması ve AGİ ücretlerinde gerçekleştirilen düzenlemeler ile birlikte en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Çalışan maaşında vergi iadesi olarak ödenmekte olan AGİ, 2022 yılı itibariyle uygulanmıyor. Fakat devlet vergi muafiyeti sağlayarak en yüksek AGİ kadar her bir çalışan için destek sağlanacağını açıkladı. Çıkan haberin ardından vatandaşlar, yapılacak vergi desteği ile ilgili yoğun bir araştırma yapıyor. Vergi desteğinin maaşları ne yönde etkileyeceğini merak eden vatandaşlar, “AGİ’nin yerine getirilen vergi desteği maaşları nasıl etkileyecek?” soruna yanıt aramaya başladı.

AGİ’de son durum: AGİ’nin yerine getirilen vergi desteği maaşları nasıl etkileyecek?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

2022 yılının asgari ücret tutarı ile ilgili yapılan açıklamaların ardından milyonlarca çalışanın yararlanmakta olduğu Asgari Geçim İndirimi (AGİ)’nin de kaldırıldığı bildirildi. Çalışanların maaşlarına vergi indirimi olarak yansıtılmakta olan AGİ, yeni yıl itibariyle verilmemeye başladı. Fakat devletin, vergi muafiyeti sağlayarak her çalışan için en yüksek AGİ kadar destek sağlayacağı ifade edildi. Bunun üzerine vatandaşlar, AGİ’nin yerine sağlanacak olan vergi desteğinin, maaşlara nasıl yansıyacağını merak etmeye başladı. Vergi istisnası olarak da bilinen bu desteğin net ve brüt maaşa nasıl yansıyacağına ve vergi desteğine dair detaylar haberimizde…

VERGİ DESTEĞİ NEDİR?

2022 Ocak ayı itibari ile geçerli olmaya başlayan asgari ücret açıklamalarının ardından AGİ zammı da en çok merak edilen konular arasında yerini korumaya devam ediyor. Fakat asgari ücretin yüzde 50 artış göstermesiyle bu zamana kadar uygulanmakta olan yüzde 15’lik gelir vergisi ve yüzde 0,79’luk damga vergisi kalkmıştı. Bunun ardından Asgari Geçim İndirimi (AGİ) için değişiklik yapılmaya başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, “AGİ konusunda vergi alınıyordu. Şimdi bir o vergiden vazgeçtik. Yani AGİ için ne vergi alıyoruz ne de vergi iade ediyoruz. Böylece artık AGİ iade etmiyoruz. Bu durumda işçinin çalışanın bir kaybı yok.” İfadelerini kullandı.

AGİ’NİN YERİNE GETİRİLEN VERGİ İSTİSNASI MAAŞLARI NASIL ETKİLEYECEK?

AGİ’nin kaldırılmasının ardından devletin çalışanlar için en yüksek AGİ kadar destek sağlayacağı bildirildi. Yapılan açıklamaların ardından vergi desteğinin ne olduğunu ve maaşlara nasıl yansıyacağını merak eden vatandaşlar, internet üzerinden yoğun bir araştırma yapmaya başladı. En yüksek AGİ iadesi, 3 çocuklu ve eşi çalışmayan kişilere ödeniyordu. Fakat asgari ücretten AGİ’nin kaldırılmasının ardından bu iade de kalkmıştı. Verginin kalkması, vergi desteğini oluşturdu. Bu destek de asgari ücrette 638 TL gelir vergisi, damga vergisinin eklenmesiyle 676 TL’yi buldu.

Eğer bu yıl AGİ uygulamasına devam ediliyor olsaydı mevcut asgari ücrete bakıldığında en yüksek ödeme üç çocuklu ve eşi çalışmayan bir işçi için 638,01 TL olacaktı. Bu da 5.004 TL’lik brüt asgari ücrette tüm gelir vergisinin bu çalışanlara iade edilmesi anlamına geliyor. Şuanda asgari ücretliler ve asgari ücretin üstünde maaş alanlar için 638 TL’lik bir vergi iadesi yapılmakta. Bu da bu kadar bir vergiden vazgeçildiği anlamına geliyor. Bu şekilde tüm çalışanlar, en yüksek Asgari Geçim İndirimi (AGİ) olan 638 liraya kavuşmuş oluyor.

Peki 638 lira kime ödenecek? Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 319 numaralı tebliğ taslağına bakıldığında tüm hesaplamalar brüt ücret üzerinden yapılmakta. Bu da brüt ücret ile çalışanların maaşları ne olursa olsun 638 liralık vergi iadesinden yararlanacağı anlamına geliyor. Eğer asgari ücret ile çalışılıyorsa bu tutar 676 lirayı buluyor. Eğer daha yüksek bir maaş alınıyorsa tüm vergilerden de 638 lira düşülüyor. Bu da bu çalışanlara 638 liralık en yüksek AGİ ödemesi yapıldığını ifade ediyor. Net ücretten anlaşan bir çalışanın maaş hesabında yer alan bu istisna, işverene bir destek sağlanıyor. İşveren ise dilerse bu ücreti çalışanına verebiliyor.

AGARİ ÜCRET 2022 OCAK AYI HESABI

 • Net ücret: 4.253,40 TL
 • Damga vergisi 0 TL
 • Gelir vergisi 0 TL
 • SGK toplam primi 700,60 TL
 • Brüt ücret 5.004 TL

ASGARİ ÜCRETTEN YÜKSEK MAAŞ ALAN BİR ÇALIŞANIN OCAK AYI HESABI

 • Net ücret: 6.395,27 TL
 • Damga vergisi 22,74 TL
 • Kesilecek gelir vergisi 381,99 TL
 • İstisna matrah 4.253,40 TL
 • Asgari ücretin vergisi 638,01 TL
 • Asgari ücret matrahı 4.253,40 TL
 • Gelir vergisi 1.020 TL
 • Matrah 6.800 TL
 • Sigorta primi 1.200 TL
 • Brüt ücret 8.000 TL
Etiketler