Tarih : 23.06.2021 - 08:10 Yorum : 0

Vergi kaçakçılarına ceza indirimi

Vergi kaçakçılığı suçu işleyenler etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanabilecek. Kamuoyunda uzun süredir tartışılan vergi kaçakçılığı suçlarının zincirleme suç kapsamına alınması düzenlemesinde sona gelindi. Buna göre cezalar ayrı ayrı değil; tek olarak uygulanacak. Borcunu ödeyenin hapis cezası yarı oranında indirilecek. Sahte fatura suçları zincirleme suç kapsamına alınacak

Vergi kaçakçılarına ceza indirimi

Vergi kaçakçılığı suçlarının zincirleme suç kapsamına alınması ve etkin pişmanlık hükümlerinin vergi suçlarında da uygulanmasına yönelik düzenlemede sona gelindi. Uzun süredir tartışılan vergi kaçakçılığı suçları düzenleme ile zincirleme suç kapsamına alınacak. Düzenlemede bu suçları işleyenlerin hapis cezası yarı oranında artırılması etkin pişmanlıktan yararlananların ise hapis cezaları yarı oranında düşürülecek.

Mart ayında İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında etkin pişmanlık uygulamasının vergi suçlarında da geçerli olacağını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı. Vergi Usul Kanunu’nun geçen hafta AK Parti tarafından TBMM’ye sunulan 4. Yargı Paketi’nde yer alması bekleniyordu. Ancak bazı tereddütler nedeniyle pakete girmeyen kanundaki değişiklik önerisi üzerindeki çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu öğrenildi. Düzenleme, Meclis’teki görüşmeler sırasında pakete eklenecek.

TEK CEZA SİSTEMİ GELİYOR

Yargıtay dâhil birçok uzmanın görüşüne başvurularak AK Parti’nin hukukçu milletvekillerinin hazırladığı öneriye göre; vergi kanunları kapsamında tutulması gereken defter ve kayıtlarda hesap ve muhasebe hileleri yapanlar, vergi matrahının azalmasına sebep olacak şekilde defterleri tahrif eden, gizleyen, yanıltıcı belge düzenleyenlere her takvim yılı için ayrı ceza değil, zincirleme suç kapsamında tek ceza uygulanacak.

HAPİS CEZASINA İNDİRİM

Vergi suçları zincirleme suç kapsamına alınacağı yeni düzenleme ile bu suçları işleyenlerin hapis cezaları yarı oranında artırılacak. Anca, vergi suçuna ait borcunun tamamını ödeyen, idareye karşı açtığı davadan vazgeçenlerin ve etkin pişmanlıktan faydalanmak isteyenlerin hapis cezası yarı oranında indirilecek. Bu konuda kamuoyunda büyük bir beklenti oluştuğunu belirten AK Parti kaynakları “Mesela sahte fatura sebebiyle yapılan denetimlerde her vergi dönemine ait ayrı ceza çıkarılıyor” değerlendirmesinde bulundu. Her yıl için ayrı ayrı ceza hesaplandığı için 20-25 yıllık hapis cezalarının ortaya çıktığını aktaran AK Parti kaynakları, bu orantısızlığın yapılacak olan düzenlemeyle ortadan kaldırılacağını belirtti. Aynı suçu birden fazla işleyenlerin zincirleme suç kapsamında sayılacağını ve cezalarının yarı oranından artırılacağını belirten kaynaklar, “Yani cezadan kurtulmuyor. Etkin pişmanlıktan yararlananların cezası ise yarı oranında indirilecek” değerlendirmesini yaptı.

ADİL ÇÖZÜM SAĞLAYACAK

Vergi kaçakçılığı suçunun zincirleme suç kapsamında değerlendirilmesi ve etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasının Ceza Hukuku bakımından değerlendirilmesi yapılırken fiil ile yaptırım arasındaki dengenin ceza adaletine uygun olması gerektiğine dikkat çeken AK Parti’nin hukukçularından Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç da “4’üncü Yargı paketi hazırlıkları süreci içinde vergi kaçakçılığı suçu için getirilecek olan yeni düzenlemelerin cezanın caydırıcılığını ortadan kaldırmaması, vergi hukuku, mali ve ticari hayat aşçısından etki analizlerinin yapılması, hem uygulamada ortaya çıkan problemi ve mağduriyetleri giderecek hem de suçla mücadeleyi zaafa uğratmadan adil bir çözümü sağlayacak bir düzenleme yapılabilmesi için çalışmalar sürüyor” dedi.

Yeni yapılandırma devrede Yeni yapılandırma devrede Milyonlarca kişinin; vergi cezası, sigorta primi ve çeşitli borçlarının yeniden yapılandırılmasını düzenleyen kanun Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 30 Nisan’dan önce kesinleşmiş borçlar yapılandırmadan yararlanacak

Vergi ve borç yapılandırması yürürlüğe girdi Vergi ve borç yapılandırması yürürlüğe girdi Resmi gazetede yayımlanan karara göre bazı borç yapılandırması yürürlüğü girdi.

Yeniden yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek? İşte 2021 KYK ve vergi borcu yapılandırmasında son bilgiler 2021 KYK ve vergi borcu yapılandırmasında son bilgiler KYK ve vergi borcu yapılandırmasına dair karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre KYK borçları ve vergi borçları yeniden yapılandırılabilecek. Peki, yeniden yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek? KYK borç yapılandırması başvurusu nereden, nasıl yapılır? Yeniden yapılandırma hangi borçları kapsıyor? Yeniden yapılandırmaya kimler başvurabilir?

Kaynak : Türkiye Gazetesi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber