Tarih : 17.09.2021 - 12:17 Yorum : 0

Yabancı yatırımcıyı ülkeye çekecek adım: İlk Turkuaz Kart verildi

Nitelikli yatırımcı ve nitelikli iş gücünü Türkiye’ye çekmek amacıyla hazırlanan Turkuaz Kart uygulamasında, ilk kart Steven Young’a teslim edildi.

Yabancı yatırımcıyı ülkeye çekecek adım: İlk Turkuaz Kart verildi

ABD yatırım yapılabilecek en iyi ülkeleri seçti: Türkiye listede ABD yatırım yapılabilecek en iyi ülkeleri seçti: Türkiye listede İş kurma ve yatırım yapma hayali olanlar için rehberlik niteliğinde bir araştırma yayımlandı. ABD Merkezli Ceoworld Dergisi’nin tarafından yapılan araştırmada Türkiye yatırım yapılabilecek en iyi ülkeler arasında 25’inci oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, nitelikli yatırımcı ve iş gücünü Türkiye'ye çekmek amacıyla hazırlanan ‘Turkuaz Kart’lardan ilkini iş insanı Steven Young'a teslim etti.

Turkuaz Kart kültürel, sanatsal, sportif faaliyetlerde uluslararası düzeyde başarılı olan ve Türkiye'ye katkı sağlayan yabancı bilim insanı veya araştırmacıların, Türkiye'yi yüksek nitelikli iş gücü bakımından tercih edilir hale getirerek ülkeye küresel alanda rekabet üstünlüğü sağlaması amacıyla hazırlandı.

İKAMET HAKKI SAĞLIYOR

Bakan Bilgin, ilk üç yılı geçiş süresi olmak kaydıyla verilen "Turkuaz Kart"ın, bu süre sonunda yeniden değerlendirilerek süresiz hale getirildiğini kaydederek, "Ülkemize katkı sağlayan veya sağlayacağı öngörülen yüksek nitelikli iş gücü için tasarlanan 'Turkuaz Kart', sahiplerine, Türkiye'de süresiz çalışma ve ikamet hakkı, Türkiye'de bağımsız veya bir işverene bağlı olarak çalışma hakkı, Türkiye'ye çoklu giriş çıkış hakkı, uzun dönem ikamet izninin sağladığı bütün hakları ve aynı zamanda kişinin eş ve çocuklarına da ikamet hakkı sağlıyor. 'Turkuaz Kart' sahibi, üç yıllık geçiş süresi kaydının kaldırılması şartıyla Türk vatandaşlığını kazanma hakkına da sahip olabiliyor” dedi.

KART VERİLECEK YABANCILARI BELİRLEME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

2014-2018 yıllarını kapsayan ‘10. Kalkınma Planı ve Nitelikli İnsan Gücü İçin Çekim Merkezi Program Eylem Planı’ doğrultusunda çalışmalarına başlanan Turkuaz Kart, Uluslararası İşgücü Kanunu’nun 11'inci maddesiyle düzenlendi. Kartın verilmesine ilişkin usul ve esasların yer aldığı Turkuaz Kart Yönetmeliği ise 14 Mart 2017'de yürürlüğe girdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Turkuaz Kart verilecek yabancıları belirlemek için yapılan çalışmalar devam ediyor. Yabancıların niteliklerine özgü farklı puanlama sistemleri ile belirlenen adaylar için değerlendirmeler sürüyor.

STEVEN YOUNG KİMDİR?

İlk "Turkuaz Kart" sahibi olan iş insanı Steven Young, çalışma hayatına 1988'de Avustralya Mannesmann'da özel proje mühendisi olarak başladı.

Mannesmann Rexroth'un Almanya'daki merkezinde 1994'te göreve başlayan Young, 1995'te yine aynı şirket bünyesinde Türkiye'ye genel müdür olarak transfer oldu.

25 yıllık kariyerinin ardından Kasım 2015'ten itibaren Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanlığı görevini üstlenen Young, aynı zamanda Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD/TCCI) Kurucular Kurulu Üyesi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber