Tarih : 04.08.2021 - 16:31 Yorum : 0

Yangından zarar görenlere devlet desteği: 10 bin TL hesaplara yattı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada yangından zarar gören vatandaşlara 50 bin TL destek ödemesi yapılacağını ve bunun 10 bin TL'sinin hesaplara yattığını duyurdu.

Yangından zarar görenlere devlet desteği: 10 bin TL hesaplara yattı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte, 8 gündür yangınla mücadele edilen Antalya’nın Manavgat ilçesinde incelemelerde bulunduktan sonra açıklama yaptı. Yangından etkilenen vatandaşlara toplamda 50 bin TL'lik destek ödemesinde bulunulacağını ve bunun 10 bin lirasının hesaplara yattığını duyuran Bakan Çavuşoğlu, "Tüm imkânlarımızla bu mücadeleyi sürdürüyoruz" dedi.

"YANGINLA MÜCADELEDE EN BÜYÜK ENGEL RÜZGAR"

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yangından zarar gören Kalemler Mahallesi'nde açıklamalarda bulunan Bakan Çavuşoğlu, Antalya’da yangının 3 noktada devam ettiğini belirterek, "Manavgat’ın kuzeybatısında yangınımız devam ediyor. Oradan bir vadiye indiği için havadan ve karadan müdahale etmek zorlaşıyor. İbradı tarafında tepelik bölgede yangın devam ediyor. Göreceli olarak orası daha az tehdit oluşturuyor.

Gündoğmuş merkezde kontrol altına alınsa da ilçeden Alanya ve Manavgat tarafından sahile inmeye çalışan yangına da arkadaşlarımızın müdahalesi havadan ve karadan devam ediyor. Rüzgar bugün yine kuvvetli. Her zaman olduğu gibi yangınla mücadelede önümüzdeki en büyük engel maalesef rüzgar. Ama tüm imkânlarımızla bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere yaptığı bu ziyaret de moral ve güç vermiştir. Kendilerine şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

"50 BİN LİRALIK YARDIMIN 10 BİN LİRASINI HESAPLARA YATIRDIK"

Bölgede bir yandan da hasar tespit çalışmalarının devam ettiğine değinen Bakan Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da sahada olduğunu belirtti. Vatandaşların taleplerinin yerine getirilmeye çalışıldığını kaydeden Çavuşoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız da burayı ziyaret ettiler. Sayın cumhurbaşkanımızın da talimatlarını aldık.

Vatandaşlarımızın konteyner talebi vardı. Çünkü vatandaşlarımız arsasının, bahçesinin ve köyünün başından ayrılmak istemiyor. O imkanları da sağladık. Yangından etkilenen vatandaşlara yapacağımız 50 bin liralık yardımın ilk başta 10 bin lirasını hesaplara yatırdık. Tespit yapılan yerlerde hemen yatırılıyor. Küçük ve büyükbaş hayvanlar da maalesef telef oldu. Onların da sayısı belli oldu, onları da ödüyoruz” diye konuştu.

"EN GEÇ BİR SENE İÇİNDE EVLERİ TESLİM EDECEĞİZ"

Bölgeye Türkiye’nin her yerinden 5 yıl yetecek kadar saman ve yem gönderildiğini, bu konuda vatandaşların oldukça duyarlı olduğunu ifade eden Bakan Çavuşoğlu, “Tarım ve Orman Bakanlığımız da getirdi. Yanan evlerin yerine vatandaşlarımızın ihtiyaç ve talebine göre tek, iki katlı, bazı yerlerde apartmanlar da yandı. Taleplere göre evlerimiz yapılacak. Bir ay içinde örnek evimiz burada inşa edilmiş olacak. En geç 1 sene içinde evleri yapıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE GÜÇLÜ ÜLKEDİR"

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise yangının başladığı ilk günden beri Türkiye’yi endişe ile takip ettiklerini söyledi. Tatar, “Türkiye’nin acısı bizim acımızdır. Buradaki inşaların mağdur olması, sıkıntı içerisinde olması bizleri de çok üzmüştür. Şahsım ve Kıbrıs Türk halkı adına geçmiş olsun diyorum. Hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. En kısa zamanda bu tür acıların sarılacağına dolayısıyla tekrar eski günlere kavuşacağımıza inancım tamdır.

Televizyon ekranından sayın bakanımızın nasıl seferber olduğunu, nasıl bu işin başında koordinasyon merkezlerini yönettiğini gördüm ve çok duygulandım. Diğer bakanlarımız da aynı şekilde. Türkiye güçlü ülkedir, Türkiye bizim anavatanımızdır” dedi.

"BU YANGINI KOLAY KOLAY SÖNDÜRMEK BEKLENEMEZDİ"

Türkiye’nin imkanları, hareket kabiliyeti ve mobilize gücüyle 5 binden fazla personelle yangın yerlerinde olağanüstü bir mücadele verildiğini gözlemlediğini belirten Tatar, “Bana da yapılan sunumda gerçekten çok üst düzeyde istihbaratıyla, haber noktasında bilgilerin merkeze ulaşmasıyla anında nerede ne var şeklinde yangının söndürüleceğine inancım tamdır.

Tabii nem oranının düştüğü, rüzgarın beklenmedik şekilde süratle esmeye başladığı bir ortamda bu yangını kolay kolay söndürmek beklenmezdi. Amerika’da da başka farklı ülkelerde de çok uzun süre yangınların devam ettiğini televizyon ekranlarında izliyoruz. En erken zamanda söndürüleceği inancımı tekrar belirtiyorum” diye konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden bir ekibin bugün Antalya’ya geleceğini kaydeden Tatar, “Türkiye’nin acısı, bizim acımızdır. Türkiye’nin mutluluğu bizim mutluluğumuzdur. Antalya, Manavgat ve diğer bölgelerimize geçmiş olsun” dedi.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber