2021-12-02 19:11:06

Yellen: Enflasyonda 'geçici' kelimesini kullanımdan kaldırmaya hazırım

Enflasyonun 2022'nin ikinci yarısına kadar sürmesinin beklendiğini belirten ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, enflasyonun 'geçici' olduğu değerlendirmesinden vazgeçilmesi gerektiğini söylemişti. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da, "Geçici kelimesini kullanımdan kaldırmaya hazırım. Bunun, neyle uğraştığımızı açıklamak için uygun bir açıklama olmadığı konusunda hemfikirim." ifadesi kullandı.

Yellen: Enflasyonda 'geçici' kelimesini kullanımdan kaldırmaya hazırım
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komitesi üyelerinin sorularını cevapladı.

ABD Hazine Bakanı Yellen yaptığı açıklamada, ABD'de Kovid-19 pandemisinin etkisiyle yükselen enflasyonu tanımlamak için kullanılan 'geçici' kelimesinin artık kullanılmaması gerektiğini kaydetti.

Yellen konuşmasında, "Geçici kelimesini kullanımdan kaldırmaya hazırım. Bunun, neyle uğraştığımızı açıklamak için uygun bir açıklama olmadığı konusunda hemfikirim." dedi.

FED'İN FAİZ ARTIŞ KARARI KENDİSİNE KALMIŞ

"Fed'in ne zaman faiz artışına karar vereceği kendisine kalmış" diyen Yellen, "İstihdam sıkıntısı ücretler üzerinde yukarı doğru baskı yapmaya başlıyor" değerlendirmesinde bulundu. Dünyada kaygıya neden Omicron varyantıyla ilgili olarak Yellen, "Omicron varyantı ekonomiye ciddi sorunlara neden olabilir, hala değerlendiriyoruz" dedi.

GEÇİCİ İFADESİNİ GERİ ÇEKMEYE HAZIRIM

"Ücretlere yukarı doğru baskı bir dereceye kadar iyi ama daha fazla fiyat artışına neden olabilir ve izlenmesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulunan Yellen, "Hazine piyasasında verilerin görünürlüğünü iyileştirmek için reform yapmak gerekiyor" dedi.

"Merkez bankası dijital parası için Fed'in raporunu bekliyorum, karar uzlaşma gerektiriyor" diyen Yellen enflasyonla ilgili geçici ifadesi kullanılmasına dikkat çekerek, "Enflasyonu tanımlamak için kullanılan "geçici" ifadesini geri çekmeye hazırım" açıklamasında bulundu.

ENFLASYON SALGINLA BAĞLANTILI

Powell, kalıcı yüksek enflasyon riskinin açıkça arttığını belirterek, Fed'in politikasının buna uyum sağladığını ve sağlamaya devam edeceğini söyledi.

Ücretlerin önemli ölçüde arttığına işaret eden Powell, ancak daha yüksek enflasyona neden olacak bir oranda yükseldiğinin görülmediğini, yakından takip ettiklerini aktardı.

Powell, enflasyonun yeni tip koronavirüs salgınıyla bağlantılı olduğunu yineleyerek, ekonomide daha geniş bir alana yayıldığını söyledi.

'GEÇİÇİ' DEĞERLENDİRMESİNDEN VAZGEÇİLMELİ

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ise, "Kalıcı yüksek enflasyon riskinin açıkça arttığını düşünüyorum ve bence politikamız buna uyum sağladı ve sağlamaya devam edecek." dedi.

Enflasyonun 2022'nin ikinci yarısına kadar sürmesinin beklendiğini belirten Powell, enflasyonun "geçici" olduğu değerlendirmesinden vazgeçilmesi gerektiğini yineledi.

KALICI OLMAMASI İÇİN ARAÇLARIMIZI KULLANACAĞIZ

Mali teşvik ve ekonominin hızlı toparlanmasının bir sonucu olarak talebin ve ekonominin çok güçlü olduğunu anlatan Powell, fiyat istikrarı ve maksimum istihdam hedeflerinin dengelenmesi gerektiğini kaydetti. Powell, "Yaşadığımız bu yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmemesi için araçlarımızı kullanacağız." dedi.

Jerome Powell, yüksek enflasyonun Avrupa ülkeleri ile Kanada'da da görüldüğüne işaret ederek, enflasyonist baskıların çoğunlukla ekonominin yeniden normalleşmesiyle ilgili olduğunu vurguladı.

HER YERDE YÜKSEK ENFLASYON GÖRÜYORSUNUZ

Kovid-19 salgının arz yönlü sınırlamalar uygulamaya devam ettiğine dikkati çeken Powell, "Her yerde yüksek enflasyon görüyorsunuz. Burada gördüğümüz özelliklerin birçoğunu başka yerlerde görüyorsunuz ancak farklı ülkeler bunu farklı derecelerde hissediyor." diye konuştu.

Powell, gelecek yılın ikinci yarısında enflasyonun önemli ölçüde düşmesinin beklendiğini ifade etti.

VARLIK ALIMLARININ AZALTILMASI PİYASALARI SARSMAMALI

Enflasyonun beklenenden daha kalıcı ve yüksek olduğunu belirten Powell, olası enflasyon sonuçlarını ele almak için politika araçlarının kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Powell, varlık alımlarının azaltılmasının ise piyasaları sarsan bir olay olmaması gerektiğini dile getirerek, varlık alımlarının azaltılmasının hızlandırılmasının Fed'in bir sonraki toplantısında tartışılmasının uygun olacağını yineledi.

ENFLASYONUN ANA İTİCİ GÜCÜ KOVİD-19

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise ABD Başkanı Joe Biden'ın mart ayında hayata geçirdiği 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin güçlü talebe katkıda bulunduğunu ancak mevcut yüksek enflasyon oranındaki etkisinin sınırlı olduğunu belirtti.

Enflasyonun ana itici gücünün Kovid-19 salgını olduğunu vurgulayan Yellen, salgının etkilerinin talebi hizmetlerden kitlesel olarak mallara yönlendirdiğini, tedarik zinciri sorunlarına ve iş gücü arzı üzerinde kalıcı etkiye neden olduğunu anlattı.

Etiketler