20˚
İstanbul
20˚
şiddetli yağmur
Nem %66
Rüzgar 10.12 /s
Perşembe
16˚/12˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
21˚/14˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-10-19 06:37:05

Yerel kalkınma modeli: ‘Aynısefa’ya da kadın eli değecek

İzmir Menemen’de 20 civarında kadın çiftçi, kurdukları kooperatif aracılığıyla kozmetikte kullanılan ‘aynısefa’ bitkisi yetiştirmeye başladı. Kooperatifte yan ürünler de satılacak. Bölgede yıllık 1 milyon TL’lik bir ekonomi oluşacak

Yerel kalkınma modeli: ‘Aynısefa’ya da kadın eli değecek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Üç ilde hayata geçirilen ve kadınların tıbbi ve aromatik bitki üretimiyle gelir sağladığı ‘Yerli Yerinde’ projesi İzmir Menemen’de de başladı. İlk yıl elde edilen 500 kilogram ‘aynısefa’ bitkisinden 20 kadın çiftçi 100 bin TL’nin üzerinde gelir elde edecek.

Türkiye’nin her yıl farklı bir bölgesinde farklı bir tıbbi ve aromatik bitkiye kadın çiftçiler aracılığıyla destek veren ABC Deterjan’ın ‘Yerli Yerinde’ kurumsal sosyal sorumluluk projesinin bu yıl dördüncüsü hayata geçiriliyor. Proje kapsamında ilk yıl Osmaniye’de safran, ikinci yıl Ordu’da taflan, üçüncü yıl Bursa’da ekinezya bitkisine destek verildi. Bu yılki projeyle de İzmir’in Menemen ilçesinde ‘aynısefa’ bitkisi destekleniyor. Bu kapsamda Menemen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi için bölgedeki eski bir bina kooperatif merkezi olarak tamamen yenilendi, kadın çiftçilerin ihtiyacı olan tüm teknik ekipman ve ihtiyaçlar karşılandı. Bölgede aynısefa bitkisinin yetiştirildiği 4 dönümlük bir alan oluşturuldu.

100 GRAMI 20 TL’YE SATILIYOR

Aynısefanın 100 gramının piyasadaki satış değeri yaklaşık 20 TL. Hasat sonunda elde edilmesi planlanan 500 kilogram aynısefanın ekonomik değeri yaklaşık 100 bin-125 bin TL arasında değişiyor. Proje sayesinde Menemen’de 20 kadın kendilerini geçindirecek gelir elde edebilecek. Kadın kooperatifinin tesisinde oluşturulan teknik ekipman ve kurutma makineleri sayesinde ziyan olan pek çok sebze ve meyve değerlendirilecek. Bu sayede yıllık yaklaşık 1 milyon TL’lik gelir elde edilebilecek. ABC Deterjan Genel Müdürü Eser Arıcı Kıroğlu, kadının gücüne tarımda ve her alanda inandıklarını ifade ederek 2022’de 50’nci yılını kutlayacak firmanın topluma faydalı yanlarını ortaya çıkarmak için bu projeye başladığını söyledi. Düzenlenen toplantıda konuşan Menemen Tarım ve Orman Müdürü Fatih Çiçek, cilt kremlerinde kullanılan bitkinin bölgede üretiminin yaygınlaşacağını, bu alanda özel sektörün desteğinin önemli olduğunu kaydetti. Menemen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yeşim Sever de aynısefanın kozmetik sektöründe yoğun biçimde kullanıldığını ve sirkesini de ürettiklerini ifade etti. Sever “ABC firmasının satın aldığı ekipman sayesinde kooperatif çatısında üreteceğimiz erişte, salça, turşu, incir topu ve sabun gibi pek çok ürünümüzü satarak gelir elde edeceğiz” dedi.

Etiketler