Tgrt Haber
09 Aralık 2023 18:35 - Güncelleme : 09 Aralık 2023 18:40

Yunanistan'la kapıda vize dönemi başlıyor! Prosedür ve ücret belli oldu

Yunanistan'a kapıda vize başlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in görüşmesi sonrası, Yunanistan'a kapıda vize alarak gidilecek 10 adaya ilişkin uygulamada ücret ve prosedür belli oldu. Yunan hükümet kaynakları, vize ücretini açıkladı. İşte Türkiye'den Yunanistan'a 7 günlük turist vizenin detayları

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Habertürk
Yunanistan'la kapıda vize dönemi başlıyor! Prosedür ve ücret belli oldu
Vize, Yunan Adaları

Türk vatandaşlarına tüm yıl boyunca Yunan adaları ziyaretlerine 7 gün vize muafiyeti hayata geçiyor. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina ziyareti sırasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Yunan adalarını ziyaret edecek Türk vatandaşlarına tüm yıl boyunca 7 gün vize muafiyeti sağlanacağını söyledi.

YÖNETMELİK HAZIRLANIYOR

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Yunanistan yetkililerinin "Türk turistlere Yunan adalarında bir hafta vize" uygulamasına ilişkin çalışmanın Avrupa Birliği (AB) Komisyonunca onaylandığını ve konuya ilişkin bir yönetmeliğin Yunan makamları tarafından hazırlanmakta olduğunu bildirdi.

10 ADA İÇİN VİZE SERBESTİSİNDE PROSEDÜR NASIL OLACAK?

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, bu vizenin detaylarına ilişkin Habertürk'ün sorularını yanıtladı. Yunan hükümet kaynaklarının verdiği bilgiye göre 7 günlük vize uygulamasının detayları şu şekilde:

Yunanistan'a girişte vize alınabilmesi için Türk vatandaşları ve aileleri için basitleştirilmiş bir vize prosedürü sağlandı.

* Bu vizeyle Yunanistan'da yedi güne kadar kalma olanağı sağlanacak.

* Vizenin ücreti 60 Euro olacak.

* Yunanistan'da sınırlı bölgesel geçerliliği olacak.

* 10 adada hayata geçecek.

* 12 aylık pilot bir program olacak.

* Uygulama, Schengen sisteminin işleyişinden sorumlu olan Avrupa Komisyonu tarafından onaylanmıştır.

İŞTE 7 GÜNLÜK TURİST VİZESİYLE GİDİLECEK 10 ADA

Diğer yandan 7 günlük vizeyi kapsayan 10 Yunan adasının da şunlar olması bekleniyor; Sakız, Midilli, Rodos, Samos, Kos, Meis, Leros, Kalimnos, Simi, Limni.

 

Kaynak: Habertürk
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...