2021-10-25 15:16:23

Ziraat Bankası faiz oranları ne kadar? Ziraat konut ve taşıt kredisi faizleri 2021

Ziraat Bankası faiz oranlarında 200 baz puana kadar indirim uygulayacağını açıklamıştı. Merkez Bankası'nın yapmış olduğu faiz indiriminden sonra gözler kamu bankalarının yapacağı faiz indirimlerine çevrildi. Ürün ve vade yapısına göre yapılacak olan konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz indirimleri ile ilgili yapılan duyurunun ardından Ziraat Bankası faiz oranları ne kadar? Ziraat Bankası konut ve taşıt kredisi faizleri ne kadar? soruları sıklıkla sorulmaya başladı.

Ziraat Bankası faiz oranları ne kadar? Ziraat konut ve taşıt kredisi faizleri 2021
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Merkez Bankası’nın politika faiz indirimi ile kamu ve özel bankaların faiz oranları da merak edilen konular arasında yerini almıştı. Dün MB'nin yapmış olduğu faiz indiriminden sonra kamu bankalarının almış olduğu ortak karar ile gözler, kamu bankalarının faiz oranlarının son durumuna çevrildi. Ziraat Bankası'nın da içinde bulunduğu kamu bankaları, konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faizlerinde yapacağı indirim ile ilgili açıklamada bulundu. Açıklamanın ardından vatandaş “Ziraat Bankası faiz oranları ne kadar?” “Ziraat Bankası faiz oranları ne kadar düştü?” “Ziraat Bankası konut ve taşıt kredisi faizleri ne kadar?” sorularına yanıt aramaya başladı. İşte detaylar…

ZİRAAT BANKASI FAİZ ORANLARI NE KADAR?

Covid-19 salgını nedeniyle vatandaşların bankaların kredi paketlerine olan talebinin artmasıyla birlikte bankaların faiz oranlarıyla ilgili alacak oldukları karar merak edilen konular arasında yer alıyordu. Özellikle kredi çekmek isteyen vatandaşlar, kamu bankalarının konut, taşıt ve ihtiyaç kredisinde gerçekleştirecekleri faiz indirimlerini bekliyordu. Bugün Ziraat Bankası ve diğer kamu bankaları yapmış olduğu açıklamayla birlikte konut kredisi faiz oranlarında 1000 baz puana kadar indirim uygulayacaklarını duyurdu. Yapılan duyurunun ardından faiz oranının ne kadar olduğu en sık sorulan sorular arasına girdi.

Ziraat Bankası da aralarında yer almak üzere Halk Bankası ve Vakıfbank olarak kamu bankalarının 25 Ekim tarihinde yapmış oldukları ortak açıklamaya göre kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yapıldığı bildirilmişti. Açıklama şu şekildeydi:

“22 Ekim 2021 tarihi itibarıyla kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yapılmıştır.

  • Konut kredileri faiz oranlarında ise 26 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 1 milyon TL altı tutarlarda % 1,29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise % 1,34 faiz oranları uygulanmaya başlanacaktır.
  • Bankalarımız, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ülkemiz ekonomisinin ve istihdamının güçlendirilmesine katkı sağlamaya, müşterilerimizin ve firmalarımızın yanında olmaya devam edecektir.”

ZİRAAT BANKASI TAŞIT, KONUT VE İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Ziraat Bankası ve diğer kamu bankaları, konut kredi faiz oranlarında indirim uygulamaya başladı. İndirimden önce bankalarda konut kredisi faiz oranı 1.000.000 TL altındaki tutarlarda yüzde 1.38 şeklinde uygulanıyordu. Bu da 60 ay vadeli 500.000 TL’lik bir konut kredisinde 12.308 TL, toplamında ise 738.498 TL ödemek anlamına geliyordu. Bugün alınan kararla sıfır konutlarda faiz oranları bugün itibariyle 1 milyon TL altı tutarlar için yüzde 1,20, 1 milyon TL üstü tutarlar için ise 1.29'a düşürüldü.

Etiketler