Tgrt Haber
Konut satışlarında sert fren!
17 Mayıs 2023 - 12:10
Uzman isimden üçüncü konuta yüksek vergi önerisi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları yüzde 35 azaldı. Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, emlakçıların fiyatların düşmesini istediği ifade ederek "İki konutu olan gayrimenkul sahibi, üçüncü konutu aldığı zaman ciddi bir vergilendirmeyle karşı karşıya getirilmeli” dedi.
Kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı devam ediyor! Ziraat Bankası düşük taksitli konut kredisi paketini duyurdu! 7.884 TL taksitle kredi imkanı…
03 Mayıs 2023 - 13:03
Kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı devam ediyor! 7.884 TL taksitle kredi imkanı…
Devlet bankalarından cazip kredi paketleri duyurulmaya devam ediyor. Ev sahibi olmak isteyenlere özel kira miktarı kadar taksitle ev sahibi olma avantajı sunulacak. 500 bin TL kredi için tek tek hesaplandı!
Arsa diye tarla satıyorlar
01 Mayıs 2023 - 16:17
Müstakil ev hayali suya düşmesin: Arsa diye tarla satıyorlar
Pandemi dönemiyle başlayan arsa alarak prefabrik ev kurma hamlesi Kahramanmaraş depremleriyle arttı. Arsa talebi yükselince satış yapan firma sayısı da arttı. Herhangi bir denetimi olmayan bazı firmalar imara açık olmayan arsaları satarak yatırımcıyı mağdur ediyor. Gayrimenkul Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran arsa almak isteyenleri uyardı.
Ziraat Bankası duyurdu: 500 bin lira konut kredisi için en uygun geri ödeme planı! 7.884 TL aylık taksitle kira öder gibi ev sahibi olun!
27 Nisan 2023 - 13:06
Ziraat Bankası duyurdu: 500 bin lira konut kredisi için en uygun geri ödeme planı!
Ev sahibi olmak isteyenlere Türkiye’nin lider kamu bankasından konut kredisi fırsatı duyuruldu. 500.000 TL konut kredisi için en uygun oranlar olabilir. Ev sahibi olmak isteyen herkesi ilgilendiriyor!
Bu konut kredisinde faiz yok! 400 bin lira kredi için en uygun kar oranları duyuruldu: O katılım bankası herkesi ev sahibi yapacak...
26 Nisan 2023 - 12:30
400 bin lira kredi için en uygun kar oranları duyuruldu! Katılım bankası herkesi ev sahibi yapacak...
Ev sahibi olmak isteyenleri sevindiren kampanya Albaraka Türk Katılım Bankası’ndan geldi. Kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün. 400 bin lira kredi için en uygun oranlar hesaplandı…
Kira artışına fren
22 Nisan 2023 - 09:38
Kira artışına fren! Yüzde 25 sınırının süresi uzatılacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye'nin nüfusunun yüzde 70'inin deprem bölgesinde yaşadığını söyledi. İstanbul'da 1,5 milyon riskli bina olduğunu ve bu nedenle kentsel dönüşüme ağırlık verdiklerini kaydeden Bakan Kurum, kira artışıyla ilgili de kiracıları sevindirecek açıklamalarda bulundu.
Kamu bankası ev sahibi olacaklara kredi vermeye devam ediyor! Kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı! Yüzde 0,69 faizli konut kredisi…
20 Nisan 2023 - 11:16
Kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı! Yüzde 0,69 faizli konut kredisi…
Ev sahibi olmak isteyenlere kamu bankasından kredi fırsatı sunuluyor. Yüzde 0,69 faizli ve 15 yıl vadeli krediyle kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün. Başvuru şartları ve detayları neler? İşte ayrıntılar…
8 milyon kişiyi ilgilendiriyor
20 Nisan 2023 - 09:39
8 milyon kiracıyı ilgilendiriyor! Fahiş kiraya yasal fren düzenlemesi
Özellikle büyükşehirlerde ev kiralarının fahiş fiyatlara çıkmasının ardından neredeyse tüm Türkiye’de kiralar kiracıların ceplerini yakmaya başladı. Kümesten farksız bodrumlardan bile binlerce liralık kiralar isteniyor. Hükümet ise 8 milyon kiracıyı koruyacak yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmek için çalışmalara başlatacak. Buna göre taşınmazın yaşı, metrekaresi, bulunduğu kat, konumu, niteliği dikkate alınarak bölge değerleri belirlenecek.
Mart ayında kaç konut satıldı? TÜİK açıkladı
17 Nisan 2023 - 10:08
Deprem konut satışlarına yansıdı: Mart ayı verileri açıklandı
TÜİK tarafından mart ayına dair konut satış istatikleri yayımlandı. Buna göre ülke genelinde konut satışları aylık olarak %21,4'lük azalma gösterdi.
İTO'dan konut seferberliğine tam destek! Şekib Avgadiç: Bir daire 1,5 milyona mal olacak
14 Nisan 2023 - 12:25
Şekib Avgadiç: Bir daire 1,5 milyona mal olacak
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, deprem bölgelerinin yeniden inşa sürecine destek vereceklerini açıklayarak "İsteyen bir ev/daire bedeli, dileyen bir oda bedeli, dileyen de bir metrekarelik inşaat bedeli bağışlayabilecek. Yani her üyemiz, bütçesinin elverdiği oranda bir katkıda bulunabilecek. Ne alt limit ne üst limit var" dedi.
'Bekara ev yok' diyen yandı
11 Nisan 2023 - 10:57
Bekara ev vermeyen ev sahiplerini üzecek haber
İş nedeniyle ikamet edeceği Bursa'da konut kiralamak isteyen kadın emlakçıdan "bekara ev yok" gerekçesiyle red cevabı alınca soluğu Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nda aldı. Kurum ayrımcılık yasağı ihlaliyle muhataplar hakkında para cezasına hükmetti.
Konut fiyatları düşecek mi? Mahfi Eğilmez açıkladı: Gerilemeyi çok yakında göreceğiz
10 Nisan 2023 - 16:39
Mahfi Eğilmez açıkladı: Konut fiyatları düşecek mi?
Artan konut fiyatları ve kredi musluklarının kısıtlı akması ev satışlarının düşmesine neden oldu. TÜİK verilerine göre şubat ayında konut satışları yüzde 18,0 azalarak 80 bin 31 oldu. Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez konut satışlarına yönelik yapıtı değerlendirmede ev satışlarındaki düşüşün fiyatlara yansıyacağını ifade etti.
Kiralar yüzde 10 düştü, kimse yüzlerine bakmıyor! Fay hattına yakın evler aylardır boşta
10 Nisan 2023 - 12:48
Kimse yüzlerine bakmıyor! Fay hattına yakın evler ayladır boşta
Fay hattına yakın bölgelerden kaçış devam ederken özellikle Zeytinburnu ve Bakırköy gibi ilçelerde kiralık ve satılık ilanları arttı. Ancak fiyatların aşağı çekilmesine rağmen bu bölgelerde evler aylardır boş. Emlakçılar ise eski binalara talebin azaldığını ve kiraya vermekte zorlandıklarını söylüyorlar.
Kiracıyı tahliyede yeni taktik: Ya enflasyon farkını öde ya evi boşalt
06 Nisan 2023 - 12:46
Ev sahiplerinden yeni taktik: Ya enflasyon farkını öde ya evi boşalt
Türkiye’de ev kiraları her geçen gün artarken evlerini fahiş fiyatlara kiraya vermek isteyen ev sahipleri kiracılarını evden çıkarmak için her yola başvuruyor. Geçmiş dönemde enflasyon oranın altında kira alan bazı ev sahipleri kiracıdan geçmiş yılların farkını istiyor. Bununla da yetinmeyip alacaklı davası açarak "Ya geçmiş farkı öde ya da evi boşalt" diyorlar.
6 haftanın en düşük seviyesinde! ABD'de mortgage faizleri geriliyor
29 Mart 2023 - 17:06
ABD'de mortgage faizleri geriliyor
Mortgage Bankalar Birliği (MBA) verilerine göre 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı, geçen hafta yüzde 6,45 ile 6 haftanın en düşük seviyesine geriledi.
Deprem bölgelerinde ticari hayat devam edecek! Bakan Kurum açıkladı: Esnafımız için geçici iş yerleri hazırlıyoruz
28 Mart 2023 - 16:01
Bakan Kurum açıkladı: Esnafımız için geçici iş yerleri hazırlıyoruz
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı sosyal medya -hesabından yaptığı açıklama "11 ilimizin normale dönmesi, şehrin canlanması için ticari hayatın devamlılığı önemli. Nasıl geçici barınma alanları kuruyorsak esnafımız için de geçici iş yerleri hazırlıyoruz" dedi.
Ev sahibi olanlar dikkat! Son gün 31 Mart
27 Mart 2023 - 14:37
Ev sahibi olanlar dikkat! Son gün 31 Mart
Geçen yıl konut ve iş yerinden kira geliri elde edenler için beyan dönemi 31 Mart'ta sona eriyor. Türkiye genelinde milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren ve 1 Mart'ta başlayan beyan dönemi için son 5 gün kaldı. Kira gelirlerinden kişiye tahakkuk eden vergiler mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenebilecek.
Konut fiyatları artmaya devam ediyor: Geçen yıla göre yüzde 153 arttı
16 Mart 2023 - 15:51
Konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 153 arttı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılı Ocak ayı Konut Fiyat Endeksi verisini açıkladı. Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 6,9 oranında artan Konut fiyat endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 153,1, reel olarak ise yüzde 59,1 oranında arttı.
İstanbul’un bu ilçelerinde deprem riski arttı! Zemini güçlü ilçelerde ise kira fiyatları el yakıyor
13 Mart 2023 - 14:43
Zemini güçlü ilçelerde kira fiyatları el yakıyor
İstanbul’da deprem endişesi ilçeler arası göçe neden oldu. Uzmanların “Zemini güçlü, deprem riski az” dediği ilçelere yoğun talep yaşanıyor. Bu ilçelerde kira fiyatlarındaki artış dikkat çekti…
Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan konutta fahiş fiyata sıkı denetim! 45 bin satılık ve kiralık ev tespit edildi
07 Mart 2023 - 17:08
Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan konutta fahiş fiyata sıkı denetim!
Kahramanmaraş’ta yaşanan afet sonrası depremzedelerin göç ettikleri illerde ev fiyatları yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, muhtemel fahiş fiyat artışlarına yönelik denetimlerini sıklaştırdı. Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Bekir Bayrakdar “İlk verilere göre deprem tarihi sonrası fiyatlarında artış yapan 37 bin 367 satılık ve 7 bin 363 kiralık konut ilanı tespit ettik” dedi.
Deprem bölgesinde 1,5 milyonluk ev!
04 Mart 2023 - 10:21
Deprem bölgesinde 1,5 milyonluk ev!
Kahramanmaraş'da yaşanan afetin ardından beklenen İstanbul depremi yeniden gündeme geldi. Deprem kokusu ile İstanbul’da iç göç hareketleri başladı. Özellikle kiralık daire arayanlar sahil kesimlerinden uzaklaşarak Başakşehir ve Arnavutköy gibi ilçelere yöneldi. Uzmanlar tarafından deprem riskinin yüksek olduğu bölgeler olarak ifade edilen Büyükçekmece, Avcılar, Küçükçekmece, Pendik ve Maltepe gibi ilçelerde ise ev fiyatları artmaya devam ederken ilanların 1 milyonun üzerinde olması dikkat çekti.