Tgrt Haber
11˚
Ev kirası ve arazi fiyatları uçtu! Deprem fırsatçılarına ceza yağacak
02 Mart 2023 - 09:14
Ev kiraları uçtu! Deprem fırsatçılarına ceza yağacak
Deprem felaketinin ardından binlerce insan afetten etkilenen illerden komşu illere göç etmeye başladı. Yapılan göçleri fırsat bilen bazı ev sahipleri fahiş fiyat artışlarına gitti. Ev kiraları yüzde 45 zamlanırken birçok ilde fırsatçılar müstakil arazi fiyatlarını da yükseltti. Mersin, Konya, Ankara ve Diyarbakır gibi illerde fahiş kira artışları yapılması üzerine harekete geçildi. Piyasa bozucu eyleme 100 bin liradan 2 milyon TL'ye kadar ceza kesiliyor.
İnşaat sektöründen ortak karar: 11 ilde inşaat malzemesi fiyatları sabitlenecek
25 Şubat 2023 - 14:23
İnşaat sektöründen ortak karar: 11 ilde fiyatlar sabitlenecek
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, sektör temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda önemli açıklamalar yaptı. Hisarcıklıoğlu “Devletimizin başlatacağı deprem konutları inşa projesine bizden de bir katkı olsun diyorlar, bu kapsamda deprem bölgesine yapılacak konutlarda kullanılacak inşaat malzemeleri için fiyat sabitleme taahhüdü veriyorlar" dedi.
Azami hane geliri 80 bin TL! 0,69 faizli Yeni Evim işlemleri resmen başladı
25 Şubat 2023 - 10:25
Azami hane geliri 80 bin TL! 0,69 faizli Yeni Evim işlemleri başladı
Orta gelirliyi 0,69 faiz oranı ile ev sahibi yapmayı amaçlayan Yeni Evim kampanyasına yönelik detaylar belli oldu. Dün, milyonlarca insanı ev sahibi yapmayı amaçlayan Yeni Konut Finansman Programı yürürlüğe girdi. Bankalar kendilerine yapılan kredi başvurularını belirlenen kurallar çerçevesinde değerlendirmeye alacaklar. İstanbul’dan kampanya kapsamında ev alacakların hane halkı geliri azami 80 bin TL olarak belirlendi.
Orta gelirliye konut kampanyası yürürlükte! Faizler 0,69'dan başlıyor, işte tüm detaylar
24 Şubat 2023 - 09:30
Orta gelirliye konut kampanyası yürürlükte! Faizler 0,69'dan başlıyor
Milyonlarca insanı ev sahibi yapmayı amaçlayan Yeni Konut Finansman Programı yürürlüğe girdi. Finansman programı inşaatı yüzde 100 oranında tamamlanmış yeni konutlar ile inşaatı henüz başlamamış yapımlar için geçerli olacak. Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında İstanbul, 1 İnci bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla, 2 nci bölge, 1 inci ve 2 nci bölge dışında kalan iller, 3 üncü bölge, olarak değerlendirilecek. Taksitler ise 0,69’dan başlayacak ve konutlar 5 yıl satılamayacak.
Hasarlı bina bedelinin ne kadarını DASK, ne kadarını sigorta şirketi öder? Uzman isim tek tek anlattı
22 Şubat 2023 - 15:06
DASK ve sigorta şirketi ödemelerinde kafa karışıklığı giderildi
Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından DASK’a yapılan başvuruların sayılarında artış yaşandı. Depremde kullanılamaz hale gelen evlere ait ödemelerin ne kadarını DASK’ın ödeyeceği ne kadarını sigorta şirketinin karşılayacağı tartışmalara neden oldu. Uzman isim bedellerin metrekare başına ödendiğini ifade ederek DASK’ın yaptığı hasar ödemesinden kalan tutarı sigorta şirketleri tarafından ödeneceğini, fark kalması durumunda ise bu bedelin arsa bedeli olduğunu dile getirdi.
Bina dayanıklılık testine talep patlaması! Bir ayda çıkıyor, 20 bin TL'ye mal oluyor
18 Şubat 2023 - 09:33
Bina dayanıklılık testine talep patlaması!
Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem felaketinin ardından özellikle 2000 yılı öncesi yapılan binalarda yaşayanlar depreme dayanıklılık testi yaptırmak için sıraya girdi. Uzmanlar çok daireli büyük yapılarda test sonuçlarının bir ayda çıktığını ifade ederken fiyatların ortalama 20 bin TL olduğunu söylüyor.
84 bin bina acil yıkılacak! Bakan Kurum açıkladı: En uygun zemini seçmeye çalışıyoruz
17 Şubat 2023 - 15:22
Bakan Kurum açıkladı: En uygun zemini seçmeye çalışıyoruz
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum depremde hasar gören binalar hakkında yaptığı açıklamada 684 bin binanın incelendiğini, bunlardan 84 bin 726'sı için yıkık, acil yıkılacak veya ağır hasarlı tespiti yapıldığını bildirdi. Kurum yapılacak TOKİ konutları için "En doğru zemini seçmeye çalışıyoruz" sözlerini kullandı.
Rakamlarla deprem gerçeği: Türkiye'yi depremden korumanın maliyeti 8,7 katrilyon lira
16 Şubat 2023 - 17:08
Türkiye'yi depremden korumanın maliyeti 8,7 katrilyon lira
Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından Türkiye'de dayanıksız bina gerçeği bir kez daha ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre 61 binden fazla hasarlı binanın yıkılması gerekiyor. Sektör uzmanlarına göre bu binaların yıkımı kabaca 12 milyar liraya denk düşüyor. Evlerin depreme dayanıklı hale getirilmesinin maliyeti Dünya Bankası’na göre, 465 milyar dolar yani yaklaşık 8,7 katrilyon Türk lirası.
Hasar tespit çalışmaları devam ediyor! Diyarbakır'da 195 bin konut ve iş yeri kontrol edildi
13 Şubat 2023 - 14:19
Hasar tespit çalışmaları devam ediyor!
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Diyarbakır’da Bakanlık tarafından başlatılan hasar tespit çalışmalarında şu ana kadar 195 bin konut ve iş yerinde inceleme yapıldı.
Radye temel sistemi hayat kurtardı! TOKİ evleri depremde nasıl ayakta kaldı?
12 Şubat 2023 - 10:01
TOKİ evleri depremde nasıl ayakta kaldı?
Kahramanmaraş’ın merkez üssü olarak tespit edildiği iki büyük depremin ardından 24 bin 617 kişi yaşamını yitirirken binlerce kişi de evsiz kaldı. Dokuz saat arayla iki deprem felaketinin yaşandığı 10 ilde TOKİ’ye ait toplam 133 bin 759 konut bulunuyor. Depremzede şehirlerin vali ve kaymakamları şiddetli sarsıntılara rağmen ayakta kalan TOKİ konutlarında yaşayanlara evlerine girebileceklerine dair yazı gönderdi.
Türkiye'de binalar kaç yaşında? Uzman isim anlattı: Sadece yüzde 47'si 2001 sonrası binalarda yaşıyor
08 Şubat 2023 - 15:56
Uzman isim anlattı: Yüzde 47'si 2001 sonrası binalarda yaşıyor
Kahramanmaraş’ta başlayarak 10 ilde hissedilen depremde can kaybı 8 bini geçerken binlerce bina yerle bir oldu. Yaşananlar sonrası binaların hangi yıllarda yapıldıkları ve Türkiye’deki bina stoku yeniden gündeme geldi. Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Hanehalklarının ancak yüzde 47,4'ü, 2001 yılı ve sonrasında inşa edilen binalarda ikamet ediyor" dedi.
Site aidatları iki katına çıktı! Peki, site giderleri neye göre belirleniyor? Uzman isim kalem kalem açıkladı
31 Ocak 2023 - 15:21
Site aidatları iki katına çıktı! Peki, site giderleri neye göre belirleniyor?
Özellikle sitelerde aidatlarda yaşanan yüksek artışlar kat maliklerini isyan ettirdi. Site giderlerinin yükselmesi ile beraber yöneticiler de aidatlara ardı ardına zam yapmaya başladı. Tepkilerin yükselmesini ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda Konut Politikaları ve Tesis Yönetimi Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nü kurdu. Uzmanlar ise site giderlerinde hangi kalemlerde artış yaşanabileceğini anlattı.
Yüzde 30 detayına dikkat!
28 Ocak 2023 - 09:33
Yürürlüğe girdi, tüm şartlar belli oldu! Yeni Evim kampanyasında yüzde 30 detayı
Orta gelirliyi ev sahibi yapma amacıyla hayata geçirilen Yeni Konut Finansman Programı'na ilişkin, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, sıfır ve yeni konut edinecekler için konut finansmanlarına katkı sağlanacak. Hazine, kampanya kapsamında ev alanlara ilk üç yılda taksitin hane halkı gelirinin yüzde 30'unu aşan kısmı kadar destek sağlayacak.
Uzmanlar site aidatlarına son noktayı koydu: Yetki almadan zam yapamazlar
25 Ocak 2023 - 16:34
Uzmanlar site aidatlarına son noktayı koydu: Yetkisiz zam yapamazlar
Site aidatlarının son dönemlerde kiralara yaklaşması sonrası Çevre, Şehircilik Bakanlığı devreye girdi. Bakanlığın konuyla alakalı yeni bir birim kuracağının öğrenilmesinin hemen ardında bazı sitelerde fahiş aidat artışları geri çekildi. Gayrimenkul hukuku uzmanları ve tüketici dernekleri ise kat maliklerine böyle durumlar karşısında nasıl davranmaları gerektiğine dair önerilerde bulundu. Uzmanlar site yönetimlerinin yetki almadan zam yapamayacağını ifade ediyor.
Aidatlar kiralara yaklaştı! Bakanlık devreye girdi, geri adım atıldı
24 Ocak 2023 - 15:34
Aidatlar kiralara yaklaştı! Bakanlık devreye girdi
Bir süredir apartman ve sitelerde neredeyse kiralarla aynı noktaya gelen aidatlar konusu gündemin üst sıralarında yer alıyor. Tartışmalar devam ederken uzmanlar bu konuda bakanlığın düzenlemesinin olumlu bir hava estirdiği görüşünde. Yüksek site aidatları konusunda bakanlık düzenlemesinden umutlu olduklarını dile getiren uzmanlar ve hukukçular, haksız yere yapılan aidat artışlarına karşı kat maliklerinin itiraz hakkı bulunduğunu belirtiyor.
Yeni Evim kampanyasına Hazine katkısı 2,75 milyar TL olacak
23 Ocak 2023 - 17:17
Yeni Evim kampanyasına Hazine katkısı 2,75 milyar TL olacak
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılan sunumda Yeni Konut Finansman Programı’na ilişkin bilgiler verildi. AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Yeni Konut Finansman Programı ile vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olabileceğini; ilk aşamada sabit ödemeli ve 15 yıl vadeli olmasının planlandığını belirtti.
Roman vatandaşlar için yapılacak konutlar belli oldu! İşte projenin detayları
21 Ocak 2023 - 12:49
Roman vatandaşlar için yapılacak konutlar belli oldu!
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı roman vatandaşlar için yapılması planlanan konut projesinin detayları belli oldu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, resmi sosyal medya hesabından Roman vatandaşların yaşadığı bölgelere yönelik yapılan konut uygulamalarına dair paylaşımda bulundu.
"Alenen vergi kaçakçılığı"
20 Ocak 2023 - 10:04
Konut kampanyasında kredi oyunu: Miktarı müteahhitler belirliyorlar
Orta gelirliler için Yeni Evim kampanyasının açıklanmasının ardından fırsatçılar ev fiyatlarını bir gecede iki katına çıkardı. Bazı müteahhitler ise evlerin rayiç bedellerini resmi işlemlerde olduğundan çok daha düşük fiyata göstererek vatandaşın uygun kredi çekmesinin önüne geçiyor. Ayrıca çekilecek kredi miktarını kendileri ayarlayıp geri kalan parayı elden alıyor. Uzmanlar ise bu durumun alenen vergi kaçakçılığı olduğunu ifade ediyorlar.
Yeni Evim kredilerine hazine desteği: Ödeme kolaylığı sağlanacak
18 Ocak 2023 - 16:15
Yeni Evim kredilerine hazine desteği: Ödeme kolaylığı sağlanacak
Orta gelirli vatandaşların ev sahibi olması amacıyla başlatılan ‘Yeni Evim’ kampanyasında taksitlere uygulanacak hazine desteği ödeme kolaylığı sağlıyor. Kampanya kapsamında kredi taksit ödemelerinde ilk yıl yüzde 54,62, ikinci yıl yüzde 44,43, üçüncü yıl da yüzde 33,31 oranında hazine katkısı sağlanacak. Hazine desteği kredi vadesinin son 8 yılı içerisinde taksitlere eklenerek geri alınacak.
Fahiş aidat mağduriyetine son!
18 Ocak 2023 - 11:02
Bakanlıktan fahiş aidat hamlesi! Artışları önlemek için yeni birim kurulacak
Son dönemde özellikle sitelerde fahiş aidatlar sıklıkla sosyal medyanın gündemine geliyor. Sitelerde yaşayan pek çok vatandaş aidatların neredeyse kiralarla yarıştığını ifade ediyor. Yaşanan gelişmeler sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı harekete geçerek site yönetim hizmeti veren şirketler ile ilgili mevzuat çalışmaları yürütmek üzere birim kurduğunu duyurdu.
Yeni Evim projesinin tüm detaylar belli oldu: Taksitler hane gelirine göre belirlenecek! İşte kalem kalem faiz oranları
17 Ocak 2023 - 16:47
Yeni Evim piyasayı hareketlendirdi: Peki, başvuru şartları neler?
İlk Evim İlk İşyerim projenin ikinci ayağı olan Yeni Evim kampanyasına yoğun ilgi devam ederken ev almak isteyenler konunun ayrıntılarını merak ediyor. Orta gelirlileri ev sahibi yapmak için hayata geçirilen kampanyada faiz oranları ve kredileri hangi bankaların verdiği en çok araştırılan konular arasında. Vade süreleri 15 yıla kadar çıkarken faizler 0,69’dan başlıyor. Peki, başvuru şartları neler? Hangi krediye ne kadar faiz oranı uygulanacak? İşte tüm merak edilenler...