Tgrt Haber
09 Şubat 2024 13:34 - Güncelleme : 09 Şubat 2024 13:36

Mehmet Büyükekşi'den mili takım yorumu: "Gençlerimize güveniyoruz"

A Milli Futbol Takımı’nın UEFA Uluslar B Ligi kura çekimi sonrası Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi açıklamalarda bulundu. Büyükekşi, "İnşallah hedeflerimize ulaşmak için yönetim olarak, teknik ekip olarak elimizden gelen bütün desteği verip Milli Takım olarak ülkemizin yüzünü güldürmek istiyoruz, başarılar yaşatmak istiyoruz ve moral vermek istiyoruz" dedi.

Editör: Emre Topaloğlu / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Mehmet Büyükekşi'den mili takım yorumu: "Gençlerimize güveniyoruz"
Mehmet Büyükekşi, TFF, Milli Takım

Türkiye A Millî Futbol Takımı’nın, 2024-2025 UEFA Uluslar B Ligi 4. Grup'ta Galler, İzlanda ve Karadağ ile eşleşti.

Kura çekimini Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Başkan Vekili Mustafa Eröğüt ve Millî Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop da yerinde takip etti.

Başkan Büyükekşi, Fransa'nın başkenti Paris'te çekilen kuraların öncesinde TFF heyetinin gün boyunca katıldığı etkinliklerle alakalı yaptığı açıklamada, "Bugün gerçekten uzun bir gündü. Önce UEFA'nın genel kurulunu yaptık. Orada bir takım statü değişiklikleri vardı. En önemli konu da Aleksander Ceferin'in bir dönem daha uzatma konusunda önerisi, 2.5 yıllık yaptığı dönemi saymayıp onun ayrı bir değerlendirmesiydi ki bu da büyük bir çoğunlukla kabul edildi. Bazı ülkeler başta olmak üzere ret oyu kullandı. Aleksander Ceferin de burada şunu ima ediyor; ben kendim için yapmıyorum, burada bir boşluk var, bu boşluğu, yanlış olan şeyi düzeltmek adına yapıyorum, 2027'de aday olmayabilirim veya aday olmayacağım şeklinde bir açıklama var. Ama diğer taraftan biliyorsunuz özellikle bu Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Konferans Ligi dışında bir girişim vardı bazı ülkelerin takımlarında, buna karşı çok sert konuştu. Bugün 70. yıldönümüydü UEFA'nın, 70 yıllık bir oluşum, 'Bu 70 yıllık oluşumu siz yok sayamazsınız, onun için bunun dışındaki girişimleri de kesinlikle kabul etmiyorum' dedi. Avrupa'da Kulüpler Birliği'nin de temsilcileri seçildi. Daha sonra biliyorsunuz Aleksander Ceferin'le bir görüşmemiz oldu" ifadelerini kullandı.

"1 MİLYON ÇOCUĞA ULAŞMAK İSTİYORUZ"

FIFA Başkanı Infantino’ya yapılan ziyaretle alakalı da konuşan Başkan Büyükekşi, "Infantino ile güzel bir görüşmemiz oldu. Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığı ile yaptığımız protokol çerçevesinde hedefimiz 500 bin çocuktu, şimdi hedefimizi 1 milyon çocuğa çıkardık, orada destek istedik. Belki bir etkinlik yapıp Infantino'yu davet etmek konusunda görüştük. O da çok güzel karşıladı. Çünkü UEFA'nın şu anda çocuklar için kurduğu vakıf var. Bu vakıf çocuklara futbolu sevdirmek için çalışıyor ama bütün ülkelerde yaptığı çalışmalarla ilgili bugün bir sunum yaptılar, 230 bin çocuğa ulaşmışlar. Halbuki bizim projemizde şu anda ilk hedefimiz 500 bin ki hemen hemen yaklaştık. Daha sonra da 1 milyon çocuğa ulaşmak istiyoruz. O yüzden bu konuda çok memnun oldu Infantino Başkanımız. İnşallah Türkiye'ye gelecek, beraber bir program yapacağız. Ayrıca bu konuda da destek istedik. Hem malzeme desteği hem de maddi olarak destek. İnşallah güzel olacak" diye konuştu.

Mehmet Büyükekşi'den mili takım yorumu: "Gençlerimize güveniyoruz" - 1. Resim

"HEDEFİMİZ A LİGİ'NE YÜKSELMEK"

Kura çekiminin ardından gruptaki rakiplere dair görüşlerini de ifade eden Büyükekşi, "Güzel bir kura çektik. Galler'i biliyorsunuz Türkiye'de Samsun'da yendik, arkasından deplasmanda berabere kaldık. İzlanda, geçmişte belki bize ters gelen bir takımdı ama şu anda Avrupa'nın en genç oyuncularından oluşan bir Millî Takımımız var. Hocamıza güveniyoruz. Aynı şekilde futbolcularımıza güveniyoruz. Karadağ da tanıdık bir takım. İnşallah burada da hedefimiz grup lideri olmak ve A Ligi'ne yükselmek. Burada bir konu daha çok önemli. Burayı lider bitiren takımlara Dünya Kupası'na katılmak için bir şans oluyor ama inşallah buna gerek kalmaz; Dünya Kupası grup kuraları çekildiğinde orada da play-off'a gerek kalmadan Dünya Kupası'na gidecek bir şekilde başarılı oluruz" değerlendirmesinde bulundu.

"GENÇLERİMİZE VE HOCAMIZA GÜVENİYORUZ"

A Millî Takımın son dönemdeki yükselen grafiğine dikkat çeken Mehmet Büyükekşi, "Özellikle son aylarda Millî Takımımız son derece başarılı. Hedefimiz de yeni genç oyuncularımız geliyor; Arda gibi, Kenan gibi Juventus'ta iyi işler çıkarıyor, yine şu anda Beşiktaş'ta Semih gibi genç bir yıldızımız güzel işlere imza atıyor. Gelecek adına gençlerimize, Millî Takımımıza ve hocamıza güveniyoruz. İnşallah hedeflerimize ulaşmak için yönetim olarak, teknik ekip olarak elimizden gelen bütün desteği verip Millî Takım olarak ülkemizin yüzünü güldürmek istiyoruz, başarılar yaşatmak istiyoruz ve moral vermek istiyoruz. Avrupa Şampiyonası var; ilk hedefimiz orası şu anda. Biliyorsunuz mart ayında önce Macaristan sonra Avusturya'da milli maç yapacağız. Yine bugün açıkladığımız haziran ayının başında İtalya ile bir hazırlık maçı yapacağız. Bu maçlarda başarılı olup hedef Almanya'da da öncelikle bir yarı finale ulaşıp daha sonra da üzerini düşünmek hedefimiz. Ülkemize hayırlı olsun, inşallah hep birlikte güzel, başarılı bir turnuva gerçekleştiririz" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...