Tgrt Haber

AK Partili belediyelerden Gazzeli çocuklar için dikkat çeken eylem

Dünya Çocuk Hakları gününün kutlandığı bu günde AK Partili belediyelerden anlamlı bir eylem geldi. Yaşıtlarının çizgi film izlediği çağlarda bombardımanda hayatını kaybeden çocuklar için boş salonlarda çizgi film gösterimi yapıldı.

20-11-2023 16:36 | Güncelleme : 20-11-2023 16:57

Dünya Çocuk Hakları Günü’nde, AK Partili İlçe Belediyelerine bağlı kültür merkezlerinin koltuklarında sadece Gazze’de şehit edilen çocukların isimlerinin yer aldığı salonlarda çizgi film gösterimi yapıldı.

İnsanlığın onur sınavı haline gelen Gazze konusunda sessiz ve kayıtsız kalmanın gelecek nesiller tarafından yargılanacak bir ihmalkârlık olacağına dikkat çeken AK Partili İstanbul ilçe belediyeleri, herkesi Gazze'deki katliama karşı duyarlı olmaya ve bu konuda harekete geçmeye davet ediyor.

Belediyelerin bir ay boyunca 11 farklı türde düzenleyecekleri etkinliklerle Gazze konusunda toplumsal hafızanın korunması ve İsrail’in 75 yıldır Gazze’ye karşı uyguladığı soykırımın kamuoyuna anlatılması hedefleniyor.

İsrail’in Gazze’de yaptığı katliama dikkat çekmek amacıyla organize edilen “İnsanlığın Onur Sınavı: Gazze” projesi kapsamında, Beyoğlu'nda Tay filminin gösterimi yapıldı. Gazze’de katledilen çocukların isimlerinin koltuklarda yazılı olduğu salondaki gösterime seyirci alınmadı.

Gazze’de yaşanan soykırıma dikkat çekmek maksadıyla 20 Kasım-30 Aralık 2023 tarihleri arasında “İnsanlığın Onur Sınavı: Gazze” başlığıyla içeriğinde konferans, söyleşi, tiyatro ve film gösterimi, konser, panel, şiir dinletisi, yarışma ve sempozyum gibi pek çok kültürel faaliyetin yer alacağı bir dizi etkinlik düzenlemeye başladı. Bu etkinliklerin ilki Dünya Çocuk Hakları Günü’nde yapıldı. Dünya Çocuk Hakları Günü’nde, AK Partili İlçe Belediyelerine bağlı kültür merkezlerinin koltuklarında sadece Gazze’de şehit edilen çocukların isimlerinin yer aldığı salonlarda çizgi film gösterimi yapıldı. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Milletçe ve dünyada hep birlikte acılı günler yaşıyoruz. Terör devleti İsrail tarafından katledilen çocuklar, yaşlılar ve kadınlar var. Koskoca bir insanlık var. Filistinliler çocuklar Gazzeliler öldürülüyor. Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü, bugün İstanbul'da AK Partili belediyeler Gazze'de öldürülen katledilen şehit edilen çocukların hatırasına onların isimlerinin yazılı olduğu koltuklarda izlenecek ‘Tay’ adlı çizgi film, hazreti Peygamber efendimizin (Sallallahü teala aleyhi ve sellem) hicretini konu alan bir film. İzleyicileri sembolik olarak isimleri burada bulunan çocuklar olacaklar. Gazze'nin yasını tutuyoruz. Filistin'in yasını tutuyoruz. Çocuklarımız çocuklar ölmesin. Dünyada çocukların neşesi var olsun. Bu anlamda saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu bir duruş var. Bir cesaret var. Bu bütün insanlara ve bütün liderlere örnek olsun. Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü mahcup bir şekilde idrak ediyoruz. İçimiz kan ağlayarak idrak ediyoruz. Bütün çocukların neşesi var olsun. Çocuklar yaşasın diye böyle bir etkinlik. Gazzeli çocukları anmak üzere böyle bir etkinliği AK Partili belediye olarak eş zamanlı olarak eş İstanbul'da düzenliyoruz. Çocuklar var olsun diyoruz” dedi.
Bu harekete katılan belediyelerden biri de Sancaktepe Belediyesi'ydi. Sancaktepe Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi Sancaktepe Sahnesi’nde de yapılan gösterim hakkında konuşan Başkan Şeyma Döğücü, “Gazzeli çocuklar çizgi film izleyecekleri, oynayacakları o güzelim dönemlerinde maalesef İsrail'in katliamına maruz kaldılar” dedi.

Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, “Gördüğünüz gibi Sancaktepe sahnemizdeyiz. Bugün tüm AK partili ilçe belediyelerimizde olduğu gibi biz de Gazzeli çocuklarımızı orada yaşanan o katliamı oradaki çocuk ölümlerini dile getirmek onları yok saymamak adına, Gazze’de şehit edilen tüm çocukların adlarını koyarak onların manevi varlıklarını burada hissederek çizgi film gösterimi yapıyoruz. Gördüğünüz gibi boş koltuklara yapıyoruz. Gazzeli çocuklar çizgi film izleyecekleri, oynayacakları o güzelim dönemlerinde maalesef İsrail'in katliamına maruz kaldılar ve 5 binin üzerinde çocuk şehit edildi kundakta bebekler şehit edildi. Biz bu acıyı Türkler olarak Türkiye Cumhuriyeti olarak tüm yöneticiler olarak kalbimizde ruhumuzda hissediyoruz ve bunun farkındalığını insanlığa duyurma adına tüm kültür merkezlerimizde öyle bir çalışma yapıyoruz. Birazdan çizgi filmimiz başlayacak o çocukların heyecanla gülerek seyretmeleri gereken o çizgi filmler maalesef gerçekte korku filmine döndü ve çocuklar bu korku filmini canlı olarak memleketlerinde evlerinde yurtlarında en acı şekilde yaşıyorlar. Kimi annesi babasını kaybederek yakınlarını kaybederek kimi de bizzat kendi bedeniyle bunu yaşıyor, sakat kalıyorlar, yarım kalıyorlar, öksüz kalıyorlar, yetim kalıyorlar ve şehit oluyorlar. Çocuk şehitleri biz Filistin'de duymaya başladık maalesef böyle bir dünyada yaşıyoruz. Biz buna dünya olarak artık bir dur dememiz gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Üsküdar Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Mesut Meyveci, “Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü bizlerde Üsküdar Belediyesi olarak İstanbul’daki diğer AK Parti‘li Belediyeler ile birlikte bugüne özel tüm salonlarımızı Gazzeli şehit çocuklarımız için ayırdık. Gönül arzu ederdi ki Gazzeli şehit çocuklarımızın kahkahaların güzel gözleri bu salonlarda bulunsun ancak yaklaşık 40 gün aşkın süredir devam edem mezalim dolayısıyla 5 bini aşkın çocuğumuz Gazze‘de şehit olmuş durumda. Bizler de istedik ki bu çocuklar yalnızca birer isim ve rakamdan ibaret olmasın. Yüzleri, hayatları, yaşantıları ve gelecekleri olduğunu İstanbul, Türkiye ve tüm dünya insanlık duysun istedik. Ve bugüne özel dünya çocuklarının bu şen şakrak kutladıkları günde bizlerde Gazzeli çocuklarımızın yaşadığı drama anlatmak üzere Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nin sinema salonumuzda peygamber efendimizin hayatını anlatan “TAY” filmini göstererek salonumuzu Gazzeli çocuklarımız için bir farkındalık oluşturmak üzere hazır hale getirdik” dedi.

BURADA TEMEL AMAÇ GAZZE'DE YAŞANAN MEZALİMİ SANAT YOLUYLA AKTARMAK

Sözlerine devam eden Meyveci, “ Gazze’de süren mezalim devam ettiği müddetçe İstanbul’daki tüm salonlarımız İstanbul’un hemen her köşesinde belediyeler olarak etkinliklerimizi Gazze ve Çocuk temasıyla devam ettireceğiz. ‘İnsanlığın Onur Sınavı Gazze’ başlığı altında tüm salonlarda İstanbul’un her köşesinde seminerler, söyleşiler, konserler, konferanslar, sinema gösterimleri devam edecek. Burada temel amaç Gazze’de yaşanan mezalimi sanat yoluyla kültür yoluyla insanlara aktarmak ve insanların gönlünde Gazze’nin özel bir yer kazanmasını sağlamak” diye konuştu.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı