TGRT Video Haber

Bakan Soylu detayları açıkladı: Kameralara 'özel hayat' düzenlemesi geliyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kamuya açık alanları gören güvenlik kameralarına standart getirmek için yeni bir düzenleme yaptıklarını duyurdu. Özel hayatın gizliliğinin ihlal edilemeyeceği düzenlemenin ayrıntılarını açıklayan Bakan Soylu, “Beni bilerek, zoom’layarak izlemişler" diyerek İBB hakkında da suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Kamuya açık alanları gören güvenlik kameralarına ilişkin bir düzenleme geliyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ayrıntılarını açıkladığı düzenlemeye göre, özel işyerleri, konut, site gibi yerlerdeki kamuya açık alanları gören kameralara standart gelecek. Devletin güvenliği için kullanılan MOBESE kameraları da bu kapsamda değerlendirilecek. Özel hayatın gizliliği ihlal edilmeyecek.

GÜVENLİK KAMERALARINA YENİ DÜZENLEME

Adalet Bakanlığı, Kişisel Verileri Koruma Kurulu ve Yüksek Yargı ile birlikte çalışma yapıldığını belirten Bakan Soylu, “MOBESE ve güvenlik kameralarıyla ilgili yönetmelik hazırladık. Özel işyerleri, konut, site gibi yerlerdeki kamuya açık alanları gören kameralara yönelik bir standart geliyor.” dedi.

"ÖZEL HAYATA AZAMİ ÖZEN GÖSTERİLECEK"

Güvenlik kameralarıyla ilgili olarak başında valinin olacağı bir kurul oluşturulacağını söyleyen Bakan Soylu, “Özel hayatı koruyan, yerel yönetimlerin sorumluluklarını ortaya koyan, evlerde kişisel kameraların nasıl kullanacağı ölçülerini de getirerek, hayatın olağan akışı içerisinde nasıl olması gerektiğini ortaya koyan, çok detaylı bir yönetmelik çıkarıyoruz. Özel hayata azami özen gösterilecek” diye konuştu.

“BENİ BİLEREK, ZOOM’LAYARAK İZLEMİŞLER”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik de ağır bir suçlamada bulunan Bakan Soylu, belediye bünyesindeki kamera merkezinin kendisini izlediğini söyledi.

Buna ilişkin suç duyurusunda bulunduğunu açıklayan Soylu, “Beni bilerek, zoom’layarak izlemişler. Suç duyurusunda bulunduk. Dosya mahkemeye gidince büyükşehir belediyesi de kendilerince bir iç soruşturma başlatmış. Bir kişiyi belirlemiş, işten atmışlar.” dedi.