TGRT Video Haber

Bartın’da ürperten görüntüler, su 12 metreyi buldu

Kırmızı kod uyarısı yapılan Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük ve Sinop'ta sel felaketi yaşandı. Su baskınları oldu, mahalleleri ve evleri su bastı. Mahsur kalan vatandaşlar kurtarılırken bölgeden dehşet görüntüler geldi.  

AFAD ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük ve Sinop'ta alarm vermesinden sonra başlayan yağmur sel baskınlarına neden oldu. Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağışın etkisiyle taşan sel suları 2 köprüyü yıktı, bir mahallede ise evleri sel suları bastı. Zonguldak, Bartın ve Karabük'te sağanak nedeniyle yollar sular altında kaldı, bazı bölgelerde vatandaşlar tahliye edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla bakanlar Derya Yanık, Murat Kurum, Süleyman Soylu, Vahit Kirişçi ve Adil Karaismailoğlu selden etkilenen bölgeye geldi. Bartın'da incelemelerde bulunan Bakan Soylu, gerekli tedbirler alınmasaydı daha büyük bir felaketin olabileceğini söyledi. İHA Bölge Müdürü Yasin Erdem, bölgeye ilişkin kritik bilgileri TGRT Haber’de aktardı. 

AÇILAN 3 BARAJ KURTARDI

Erdem bölgenin diken üstünde olduğunu söyleyerek şunları anlattı: “Bartın ve Karabük büyük bir sele maruz kaldı. Vatandaşlar geceyi dışarıda ve diken üstünde  geçirdi. Bartın en fazla etkilenen şehir. Dün geceden itibaren su seviyeleri yükselmeye başladı ve sular bir anda yükseldi. Çünkü ormanlık alanlardan, derelerden ve yan kollardan seller geldi. Yetkililer dere yataklarına yakın yerlerdeki insanları tahliye etti. Kemerköprü, kent merkezinin önemli bir noktası. Burası tamamen sular altında kaldı. Dün akşam 11 sıralarında su 8 metreydi, bu sabah 12 metreyi buldu. Ağır bir felaket olabilirdi, burada açılan 3 baraj suları çekti.”