TGRT Video Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sokak hayvanlarıyla ilgili açıklama: İBB neden barınak yapmıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gençlerle buluşmasında sokak hayvanlarıyla ilgili konuya değindi. Erdoğan barınaklar konusunda, ''Koskoca İBB hayvanlarla ilgili neden barınak yapmıyor? Yapsın! Örneğin Konya Belediyemizin nefis bir barınağı var.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde düzenlenen “Kütüphane Söyleşileri” programında, gençlerle bir araya geldi. Erdoğan sokak hayvanları konusuna değindi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkanlarına 81 ilde kurulacak barınaklar ve rehabilitasyon merkezleri için çalışmalarını hızlandırmalarını gerektiğini iletmişti.

 

Erdoğan, 'Maalesef medyada çocuklara saldıran başıboş köpeklerle ilgili üzüntü verici hadiselere rastlıyoruz. Sahipsiz hayvanlarının yerinin sokaklar değil barınaklar olduğunu unutmamalıyız. Tüm belediye başkanlarına sesleniyorum: Sahipsiz hayvanlar için lütfen ön alın, sıcak barınaklar kurarak pek çok gönül kazanabiliriz, kazanabilirsiniz. Böylece hem vatandaşlarımızı korumuş hem de sokak hayvanlarına karşı sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz' açıklamalarında bulunmuştu.

 

KONYA BELEDİYESİ ÖRNEĞİ

 

Gençlerin sorusu üzerine Erdoğan, bazı belediyelerden örnek vererek, ‘Belediyelerimizin gücü var. Koskoca İBB hayvanlarla ilgili neden barınak yapmıyor. Yapsın! Örneğin Konya Belediyemizin nefis bir barınağı var. Mesela Beykoz’da var. Teşhis, tedavi ve bunun dışında atmaları gereken adım. En önemli süreç kısırlaştırmadan geçiyor. Özellikle sokak hayvanlarına yönelik bu adımın atılması gerekiyor. Sokak hayvanlarındaki sınırsız çoğalma bize ciddi bedeller ödetebilir.’ dedi.