TGRT Video Haber

Esnafla seyyarın kavgası kamerada: Alçılı kolla vurdu, falçatayla kesti, kulağını ısırdı

Galata’da seyyar olarak çiçek satan 2 kişi, gerekli izinleri alarak bölgede fotoğrafçılık yapan 2 gençle kavga etti. Tekme, yumruk, falçata ve sopalarla fotoğrafçıları döven çiçeklerden bir tanesi, alçılı koluyla vurduğu gencin kulağını da ısırarak hastanelik etti.

Galata’da seyyar çiçekçilik yapan iki kişi, bölgede izinli olarak fotoğrafçılık yapan 2 genci darp etti. Konuşma bahanesiyle yanlarına çağırdıkları gençleri tekme, yumruk, sopa, falçata ve kolundaki alçıyla döven çiçekçilerin korkunç kavgası kameralara yansıdı. Karaköy Polis Merkezi Amirliği ekipleri tarafından gözaltına alınan ve birbirlerinden şikayetçi olan taraflar savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

KONUŞMA BAHANESİYLE ÇAĞIRDILAR

Beyoğlu Galata semti Bereketzade Mahallesi’nde, geçtiğimiz Çarşamba günü saat 00.30’da meydana gelen olayda, tarihi semtin kule meydanında izinli olarak fotoğrafçılık yapan 26 yaşındaki Musa D., Berat K. ve 23 yaşındaki Mehmet D. ile seyyar olarak çiçekçilik yaparak yerli ve yabancı turistlere rahatsızlık veren Halil K. ile İsmail K. arasında bir süre önce yer kavgası nedeniyle tartışma çıktı. Tartışmanın zaman zaman kavgaya dönüşmesi sonucu iki grup arasında husumet oluştu. Durum bu şekilde devam ettiği esnada seyyar çiçekçilik yapan Halil K. ve İsmail K. olay günü, gece yarısı Berat K. ve Mehmet D.’yi konuşma bahanesiyle semtteki bir sokağa çağırdı. Burada kısa süre konuştuktan sonra taraflar arasında tartışma çıktı.

FALÇATAYI BÖBREĞİNE SAPLAYACAKTI

Tartışmanın büyüyerek kavgaya dönüşmesi sonucu tekme ve yumruklar havada uçuştu. Dakikalarca süren olayda Berat K. ve Mehmet D., çiçekçi 2 şahıs tarafından feci şekilde darp edildi. Kavga esnasında şahıslardan biri Mehmet D.’nin kulağını ısırıp koparmaya çalışırken diğer şahıs ise falçatayı, gencin böbreğinin olduğu noktaya sokmak istedi. Bir anlık geri çekilmesiyle ölümden kurtulan genç vücudunun çeşitli yerlerinden, arkadaşı diğer genç Berat K. ise başından ve vücudundan darp edilerek yaralandı.

Kavga anları ise güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı. Görüntülerde, kısa bir süre konuşan taraflar tartışmaya başlıyor. Kavga çıkması üzerine çiçekçi şahıslar fotoğrafçı gençlere saldırıyor. Gençlerin de karşılık vermesi üzerine kavganın büyüdüğü görülüyor. Dakikalar sonra taraflar birbirlerinden ayrılarak kaçıyor.

ÇİÇEKÇİNİN ISIRDIĞI KULAĞINA 5 DİKİŞ ATILDI

Olayın ardından gençlerin ihbarı üzerine olay yerine polis ve bekçi ekipleri sevk edildi. Kısa sürede olay yerine gelen Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Karaköy Polis Merkezi Amirliği ekipleri, kavgaya karışan 4 kişiyi gözaltına aldı. Şahıslar hastanede sağlık kontrolünden geçirilirken, yaralanan gençler ise darp raporu aldı. Isırma sonucu yaralanan Mehmet D.’nin kulağına 5 dikiş atıldığı öğrenildi. İşlemlerin ardından emniyete götürülen iki grup birbirlerinden şikayetçi oldu. İfadeleri alınarak “kasten yaralama” suçlarından adli işlemleri yapılan taraflar savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

“DÜKKANIN ANAHTARINI İSTİYORLAR”

Saldırıya uğrayan Mehmet D., “Daha önce bizim arkadaşlarla bunlar arasında bir sürtüşme olmuştu. Sizin dükkanınızı alıp içine çiçeklerimizi koyacağız falan diyorlardı. Dükkanın anahtarını falan istiyorlardı. Arkadaşlarımızın gözünü korkutmuşlardı, çünkü daha önce bıçaklı saldırı falan da yapmışlardı. İki kardeş birbirini de bıçaklamıştı. Arkadaşım beni, ‘gelin konuşalım bu aramızdaki durumu tatlıya bağlayalım’ diye aradı. Gittik konuştuk, polisler geldi ve ‘kavga etmeyin’ dediler, biz de ‘tamam’ dedik, arayı bulmuştuk. Gece yarısı ben dükkanı Musa’dan devraldım. Kimse kalmayınca ben tek kaldığım için bir arkadaşımı da yardıma çağırdım. Bu çiçekçiler o sırada köşede bekliyorlardı. Beni çağırıp konuşmak istediklerini söylediler. Aramızda çok büyük bir kavga olmadığı için ‘tamam’ dedim ve gittim. Sokakta merdivenlere oturduk, kavga etmek için gitmediğimden yere oturdum. Sonra diğer arkadaşım geldi, kavga etmek değil husumetin tamamen bitmesini istiyordum. Çünkü biz de orada esnafız, arkadaşıma ‘sen git biz konuşuyoruz’ dedim” dedi.

“ARTIK İLLALLAH ETTİK”

“Arkadaşım arkasını döndüğü anda çiçekçi alçılı eliyle yüzüme vurdu” diyen Mehmet D., “O bana vurunca arkadaşım müdahale etmek için hemen makinaları falan bıraktı. O esnada makineler de zarar gördü. Kavga etmeye başladık, kulağımı ısırdı, gözümü morarttı. İkisinin de elinde bıçak vardı, görünce kaçıp bir şeyler aramaya çalıştım. Bıçak salladı bana ve çizdi. Ben de orada bir sopa bulup karşılık verdim. Bunlar zaten normalde birbirlerini bile bıçaklıyorlar. Bunlar yüzünden her gün bir kavga oluyor, Adana’dan gelmişler Tarlabaşı’nda oturuyorlar. Biz 5 yıldır burada fotoğrafçıyız, bunlar gelene kadar böyle bir problemimiz olmamıştı. Bunlar geldiğinden beri Galata’da huzur kalmadı, artık bunlardan illallah ettik” şeklinde konuştu.

“TEŞKİLAT GİBİ OLDULAR”

Mehmet D., “Ben bu olayların burada biteceğini de düşünmüyorum, çünkü geçende emniyete gittiğimizde de tehditkar bir şekilde kafa salladılar. Biz adaletin sağlanmasını istiyoruz. Esnaflar olarak imza da toplayacağız, çünkü bunların Galata’da olmasını istemiyoruz. Sayıları git gide çoğalıyor, çiçekçi, gülcü, tesbihçi derken teşkilat gibi oldular. Galata’ya gelmek isteyen aileler bile bu insanlardan rahatsızlık duyuyor. Beyoğlu’nun ekonomisine de zarar veriyorlar. Geçende internette Ukraynalı bir kadın bile bunlardan bahsettiği bir video paylaşmıştı. Bu insanlar hem Beyoğlu ekonomisi hem de bizim canımız için zararlılar” diye konuştu.