TGRT Video Haber

Suriye'ye olası operasyon ne anlama geliyor? Prof. Dr. Esat Arslan yorumladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeyine 5. operasyonun sinyalini de verdi. Öte yandan Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın beraberinde komutanlarla sınır hattına gittiği öğrenildi. Peki olası operasyon ne anlama geliyor? Prof. Dr. Esat Arslan, TGRT Haber’de beklenilen operasyonu değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye’nin kuzeyinde terör örgütüne yönelik yeni bir askeri operasyon sinyali verdi. Erdoğan, Kabine toplantısının ardından terörle mücadelenin aralıksız devam edeceğini söyledi. Suriye’ye yönelik yapılması beklenen 5’inci harekat, Türkiye’nin bölgedeki kararlılığı açısından ne anlama geliyor? Çağ Üniversitesinden Prof. Dr. Esat Arslan TGRT Haber’de olası operasyonu değerlendirdi.

OPERASYONLARDA DERİN VE NOKTA ATIŞI DÖNEMİ

Suriye’de yarım kalan operasyonlar olduğunu söyleyen Arslan, operasyonların 32 kilometre olarak belirlenen güvenlikli bölge açısından da son derece önemli olduğunu belirtti. Operasyonların etki odaklı ve istihbarat odaklı derin harekat konseptiyle yapıldığını kaydeden Arslan, şunları söyledi: “Milli İstihbarat Teşkilatımızın ortaya koyduğu istihbarat odaklı derin ve nokta operasyonlarının bu askeri operasyonlar için çok elzem olduğunu söyleyebilirim. Böylece teröristlerin ayıklanarak elebaşlarının ortada bırakılması söz konusu. Bu açından istihbarat odaklı derin harekat konsepti çok önemlidir. Bu konsept hedeften gelen proaktif eylemlerin karşı eylem olarak ortaya koyulmasıdır.”

TÜRKİYE BİR NUMARA

“FETÖ zamanında TSK dağı taşı bombalıyor, deniliyordu. Artık öyle değil” diye Arslan, günümüzde yapılan operasyonları şöyle anlattı: “Artık istihbarat odaklı derin harekat konseptiyle operasyonlar yapılıyor. TSK hem etki odaklı hem de istihbarat odaklı derin harekat konseptini dünyada uygulayan sayılı ordulardan biridir. Ne yapıyoruz? Hedefe kilitlenmiş vaziyette oluyoruz. Sinyal istihbaratı alınıyor, gelişi güzel değil. İkincisi elektronik istihbarat ile hedefe kilitleniyoruz. Türkiye bu konuda bir numaradır. Bölgede çok sayıda MİT elemanı etkin olduğu için insani istihbarat kaynaklarımız var. Bunlar derin ve nokta harekatının önemli bir parçasıdır. Kimsenin gözü arkada kalmasın.”