TGRT Video Haber

Tatil dolandırıcılarına dikkat, sahte hesap ve indirimlerle tuzak

Tatil sezonunun açılması ve yaklaşan Kurban Bayramı tatili dolandırıcıların iştahını kabarttı. Sahte internet siteleri ve indirimlerle vatandaşları dolandırıyorlar. 

Kurban Bayramı tatilinin yaklaşması ve tatil sezonunun açılmasıyla tatil dolandırıcıları da harekete geçti. Dolandırıcılar tur şirketlerin ve otellerin sitelerini taklit ederek vatandaşları dolandırıyor. Ayrıca sahte indirim vaadiyle tüketiciyi tuzağa çekiyor. Ticaret Bakanlığı da vatandaşların tatil hayalinin kabusa dönüşmemesi için son zamanlarda uyarda bulundu. İlk dikkat edilmesi gereken nokta ise seçilen seyahat acentesi ve otelin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarda kayıtlı olup olmadığına bakmak. Ayrıca e-posta, mesaj gibi kanallardan gelen içeriklerdeki kurumsal resim ve logoların ilgili kurumun sitesine girilerek kontrol etmek.  

YANILTICI İNDİRİMLERE DİKKAT 

Bazı otel ve tesisler yanlış bilgi vererek tüketiciyi yanıltıyor. 3 yıldızlı bir tesis olmasına rağmen ilanlarda 5 yıldızlı yazılabiliyor. İlanda yer alan bilgilerle verilen hizmetin farklı olması halinde vatandaşlar Tüketici Hakem Heyetlerine ya da Tüketici Mahkemelerine başvuruda bulunabiliyor. Ayrıca vatandaşlar turizm tesislerinin kaç yıldızlı olduğunu Kültür ve Turizm Bakanlığının sitesinden kontrol edebilir.