Tgrt Haber
13˚

Yer gök kızıla büründü, göz gözü görmedi

Mardin ve Şanlıurfa’da toz taşınımı yaşandı. Şiddetli rüzgarla gelen çöl tozları nedeniyle her yer kızıla büründü.

20-11-2023 13:53 | Güncelleme : 20-11-2023 14:03

Mardin’de Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarının ardından kent genelinde başlayan sağanak ve sis etkili oldu. Daha sonra yerini toz taşınımına bıraktı. Her yerin kızıla büründüğü kentte , görüş mesafesi düştü. Kentte tarihi yapılar ve araçlarla evlerin pencere ve balkonları tozla kaplandı.

SAĞANAK BEKLEYEN URFALILAR TOZ BULUTUNA YAKALANDI  

Sağanak yağış bekleyen Şanlıurfalılar gözlerini toz bulutuna açtı. Suriye üzerinden gelen toz bulutu Ceylanpınar'ı esir aldı. Bu durumdan en çok esnaf etkilendi. Çünkü vatandaşlar toz sebebiyle dışarı çıkıp alışveriş yapamadı. Görüş mesafesi yer yer 20 metreye kadar düştü. Ceylanpınar adeta kızıla boyandı.

Toz bulutu ilerleyen saatlerde Şanlıurfa merkeze kadar ulaştı. Yılda bir kaç defa yoğun toz bulutu ile karşılaştıklarını belirten durumdan mağdur.

BU KEZ DAHA YOĞUN

Esnaf Mehmet Ergin, şunları söyledi: “Sağanak yağış bekliyorduk. Fakat güne toz fırtınası ile gözümüzü açtık. Toz fırtınası olduğundan dolayı vatandaşlar dışarı çıkmıyor. Biz de esnaf olarak durumdan etkileniyoruz. Vatandaşlar alışkındır yıl için 2-3 defa toz fırtınası oluyor. Ancak yapılacak işler yapılmıyor. Bu seferki daha etkili oldu. Daha yoğun bir şekilde hissediyoruz toz fırtınasını.”

Kaynak : TGRT Haber