Tarih : 13.09.2021 - 06:37 Yorum : 0

12 Eylül mağduru anlattı: 13 yaşındaki kıza işkence yaptılar

12 Eylül darbesinin üzerinden 41 yıl geçti. Darbeciler hesap vermeden öldü. Ancak acı hatıralar hafızalarda tazeliğini koruyor. Ülkücü Mahir Damatlar, işkence gördüğü Ulucanlar Cezaevini 41 sene sonra ziyaret etti. Yaşadıklarını ilk ağızdan anlattı

12 Eylül mağduru anlattı: 13 yaşındaki kıza işkence yaptılar

1980’li yılların önemli ülkücülerinden Mahir Damatlar, 41 yıl sonra işkence gördüğü Ankara Ulucanlar Cezaevine gitti. Damatlar, demir parmaklıklar ardında yaşanılanları anlattı.

12 Eylül 1980 darbesinin üzerinden 41 sene geçti. Darbe sonrası cezaevlerinde işkence sonucu 171 kişi olmak üzere yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi ise idam edildi. O dönem Ülkücülerin önde gelen isimlerinden Mahir Damatlar, 1980’de mahkûm edildiği ve şimdi müze olan Ankara Ulucanlar Cezaevini ziyaret etti. Merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte Ülkü Ocakları yöneticilerinden olan Damatlar, Ulucanlar Cezaevinin ibretlik bir yer olduğunu dile getirdi. Damatlar “Gerçekten olmaması gereken olaylar 1980 öncesinde hepimizin yolunu bir şekilde buraya düşürüyordu. Yaşadığımız ihanetlerin değişik bir şekli de o zaman vardı. Ortada bir devlet görüntüsü olmadığı için bizler hem okullarımızda okuyabilmek için hem evlerimize rahat gidebilmek için mecburen tedbirler alıyorduk. O tedbirler olayları getiriyordu. Çatışma oluyordu mutlaka ve o çatışmalarda da kanun devreye giriyordu, biz buralara mahkûm olarak getiriliyorduk” dedi.

“KAFASINDA TAKKE VAR DİYE ARKADAŞIMI ŞEHİT ETTİLER”

Türkiye’nin o dönem yapılan darbe sonucu on yıllarca geriye gittiğini vurgulayan Mahir Damatlar “O zamanın FETÖ’sü Kenan Evren ve arkadaşları o şerefli silahlı kuvvetleri sevk ederek bu milletin evlatlarına bu zulmü yaptı” yorumunda bulundu. Damatlar, o dönem cezaevlerinde uygulanan işkenceleri de şöyle anlattı: Ben sorgulanırken yanımda 16 yaşında Bekir Bağ isimli bir kardeşimizi şehit ettiler. Kendimden bahsedersem ona saygısızlık etmiş olurum, çünkü o işkencede öldürüldü. Sonra da götürdüler Mamak Cezaevine, ‘kendini astı, intihar etti’ diye ailesine haber verdiler. Bunun dışında Malatya’da Aydın Demirkol isimli öğretmen kardeşimizi işkenceyle öldürüp 5. kattan aşağıya attılar. Mamak Cezaevinde Hüseyin Kurumahmut isimli kardeşimizi kafasında namaz takkesi var diye copla vurup şehit ettiler, hem de 1987 yılıydı. Bunların yanında kendimize yapılan işkenceyi anlatırsak haksızlık olur. Yanımıza 13 yaşındaki bir kız çocuğuna, dayısının yerini söylemedi diye en adi işkenceleri yaptılar. Bunun için aklını oynattı o çocuk.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber