Tgrt Haber
08 Şubat 2024 10:20 - Güncelleme : 08 Şubat 2024 11:27

Son dakika! 2024 yılı fitre bedeli belli oldu

Son dakika haberi... Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2024 yılı fitre bedelinin 130 Türk Lirası olarak belirlendiğini açıkladı.

Editör: Onur Kaya / Kaynak: TGRT Haber
Son dakika! 2024 yılı fitre bedeli belli oldu
Diyanet, Fitre

2024 yılı Ramazan ayı fitresinin miktarı belli oldu. Diyanet İşler Başkanlığı, fitre ve oruç fidye bedelini açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2024 fitre miktarını belirleyerek 130 TL olduğunu bildirdi. 

Kurul tarafından yapılan açıklamada, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yapılan toplantıda 2024 yılı Ramazan ayı için fitre miktarının belirlenmesi hususunun görüşüldüğü belirtildi. Toplantı sonrası alınan kararların yer aldığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

ORUÇ FİDYE BEDELİ DE AYNI

"Konuyla ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde fitre miktarı 2024 yılı Ramazan ayı için 130 TL olarak belirlenmiştir.

Belirtilen meblağ nakdi olarak verilebileceği gibi gıda ve benzeri maddelerden ayni olarak da verilebilir. Belirlenen bu meblağ, aynı zamanda günlük oruç fidye bedelidir. Bunun yanında her bir mükellef, günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı fitre olarak verebilir."

RAMAZAN AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2024 Ramazan ayının birinci günü Mart ayına denk geliyor. Ramazan ayı bu sene 11 Mart'ta başlayacak. Ramazan Bayramı ise 10 Nisan tarihinde idrak edilemeye başlanacak.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...