2021-06-15 13:10:33

28 yıl sonra Şuşa'da: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa’yı ziyaret eti

28 yıl sonra Şuşa'da: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi ziyaret
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

NATO Zirvesi’nin ardından Brüksel’den Azerbaycan’a geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aliyev ile görüştü. Erdoğan ve Aliyev 28 yıl sonra Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan işgalinden kurtarılan Dağlık Karabağ’ın Şuşa şehrini gezdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile samimi anları objektiflere yansıdı. Erdoğan ve Aliyev daha sonra bir otobüs ile Şuşa’yı gezdi. Azerbaycan için önemli bir kent olan Şışa çok sayıda seçkin bilim ve kültür insanın burada doğmasına da ev sahipliği yaptı. Bugüne kadar hiçbir Türkiye liderinin Karabağ'da bulunmaması dolayısıyla Erdoğan'ın ziyaretiyle bir ilki gerçekleşmiş oldu.

AZERBAYCAN İLE TÜRKİYE ARASINDA İMZALAR ATILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti kapsamında Türkiye ile Azerbaycan arasında Karabağ'ın yeniden imar ve inşası için yapılacak projeler ile siyasi ve ekonomik alandaki anlaşmalara imza atılacak. 15 Haziran tarihinin, Azerbaycan Milli Kurtuluş Günü olması da ziyarete başka bir önem kazandırıyor.

ŞUŞA VALİLİĞİ'NDE KARŞILAMA TÖRENİ

Erdoğan için Şuşa Valiliği'nde karşılama töreni düzenlendi. Aliyev, Erdoğan'ı makam aracından inişinde karşıladı. Erdoğan ve Aliyev'in tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke milli marşları çalındı. Aliyev ile tören kıtasını denetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, askerleri selamladı.Aliyev ve Erdoğan, karşılamanın ardından baş başa görüşmeye geçti. Erdoğan ve Aliyev, görüşmeden sonra anlaşmaların imza törenine katılacak ve ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Etiketler