Tarih : 13.10.2021 - 17:25 Yorum : 0

5 öğrencinin öldüğü servis kazasında ihmaller zinciri! Kemer yok, kapı bozuk

Afyonkarahisar’da 5 öğrencinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin de yaralandığı servis kazasıyla ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıktı. Aracın servis belgesi, emniyet kemerleri ve kapısının olmadığını ve şoförle bu konuyu konuştuklarını öne süren veliler, şoförün kendilerine 'bir çocuk sizde mi var' dediğini belirtti.

5 öğrencinin öldüğü servis kazasında ihmaller zinciri! Kemer yok, kapı bozuk

Afyonkarahisar'da şoförün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle servis aracının ağaçlara çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasında ortaokul öğrencisi 5 çocuk hayatını kaybederken 5 kişi de yaralandı. Olay ülke gündeminde büyük yankı uyandırırken kazaya kurban giden öğrencilerin velileri, servis aracındaki ihmaller zincirini açıklayarak daha önce şoförü defalarca uyardıklarını ve hatta konuyu Milli Eğitim Müdürü'ne de şikayet ettiklerini öne sürdü.

İscehisar ilçesine bağlı Çatağıl köyünde, 11 Ekim'de meydana gelen trafik kazasında, bölgedeki köylerden aldığı öğrencileri Alanyurt Köyü Ortaokula götüren 53 yaşındaki Adalettin T. idaresindeki 03 UU 567 plakalı Ford Transit marka minibüs, Çatağıl köyü çıkışında henüz belirlenemeyen bir sebeple kontrolden çıktı. Savrulan araç yol kenarındaki ormanlık alana girip ağaçlara çarparak durabildi. Kazada parçalanan minibüsteki 10 öğrenci araçtan dışarı fırladı.

YETKİLİLER BİLGİ VERMEKTEN KAÇINIYOR

Korkunç kazada İsmail Eser (11), Melisa Demirel (14), Nisa Eser (14), Teslime Eser (13), Damla Duran (11) hayatını kaybederken, Rana Eser (12), Hakan Tek (16), Musa Eser (10), Yağmur Duran (11) ise yaralandı. Olayın ardından minibüs şoförü Adalettin T., dün çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilirken, soruşturmayı yürüten savcılık ve İl Jandarma Komutanlığı ise olayın detaylarına ilişkin bilgi vermekten kaçındı.

SADECE ÖN KOLTUKLARDA KEMER VAR

Kaza yapan araçta çocukların oturduğu arka koltuklarda hiçbirinde emniyet kemerlerinin olmadığı ortaya çıkarken, aracın sadece şoför koltuğu ve ön koltuklarında kemerlerin olduğu görüldü. Araçla ilgili bir başka ilginç detay ise aracın geçtiğimiz 3 ay önce araç muayenesinden minibüs olarak geçtiği ancak servis taşımacılığı belgesinin olmadığı iddia edildi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ 'İDARE EDECEKSİN, ARABA YOK' DEDİ

Kazada hayatını kaybeden İsmail ve Nisa Eser’in amcaları Ahmet Eser ise aracın koltuklarının emniyet kemeri olmadığı ve kapısının iple bağlı olduğu yönündeki iddiaları doğruladı. Eser, “Koltuklarda kemer olmadığı ve servis aracının kapısının iple bağlandığı doğrudur, gördüm. Aracın kapısı tutmuyor o yüzden iple bağlıyorduk. Araçta bir hostes olsaydı o kapıyı öğrenci kapatmazdı. Kapı bozuk olduğu için iple bağlıyorlarmış. İple bağlıydı, gözümle gördüm. Milli Eğitim Müdürü’ne gittim 'idare edeceksini, araba yok' dedi. Çocuklarımızı kaybettik şimdi idare ettik. Aracın servis aracı belgesi yok. Servis araçları mermer fabrikalarına gönderiliyor. Kötü minibüsle de öğrenci taşıyorlar” dedi.

"BİR ÇOCUK SİZDE Mİ VAR?"

Açıklamasında bir başka iddiada daha bulunan Eser, araç şoförüne emniyet kemeri ve kapısının iple bağlı olduğunu söylediğinde şok bir yanıt aldığını kaydederek şunları söyledi:

“Daha önceden bunu şoföre söyledim. Bu aracın kapısı böyle, kemeri yok diye. ‘Adalet emniyet kemeri yok, sen arabayı hızlı kullanıyorsun, bu çocukların başına bir şey gelecek’ diye. Bana 'bir çocuk sizde mi var?' dedi. Bana bunu bizzat Adalettin kendisi söyledi.”

"HELİKOPTERLE HASTANEYE YETİŞTİRDİLER"

İsmail ve Nisa Nur'un acılı annesi Sema Eser ise acı haberi alır almaz olay yerine gittiğini kaydederek, “Eşim Cemil'e, 'Ne oldu Cemil hızlı gittin, bana haber verirdin sen' dedim. 'Sema bir şey diyeceğim ama servis aracı kaza yapmış, çocuklarımız ölmüş' dedi. Ben de o anda yıkıldım. Buradan araba buldum ama o an çocuklarımı göstermediler. Orada da yıkılmışım, helikopterle beni hastaneye yetiştirdiler, ilaç verdiler" diye konuştu.

"İSMAİLİM BİR HAFTA EVVEL SÖYLEDİ"

Araçta emniyet kemeri olmadığını oğlu İsmail'in kazadan bir hafta önce söylediğini dile getiren Sema Eser, "Kemerleri filan yok, sade şoförün var herhalde bilemiyorum, onu da takmamış. Kapısı kırıkmış ondan kopmasın, çıkmasın diye kapıyı, bağlamışlar. İple bağlamışlar. Rahmetli İsmailim bir hafta evvel 'kapısı kırık, bağlı' dediler. Biz de ileriye oturun hiç kıpırdamayın diye söyledik evladıma. Bu olay Pazartesi oldu” dedi.

Öte yandan, 5 çocuğun yan yana gömüldüğü mezarlar ise görenlerini içini sızlattı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber