Tarih : 07.08.2016 - 13:52 Yorum : 0

Aba Güreşi Dünya Kupası Şampiyonası Hatay’da yapılacak

7. İnternasyonal Aba Güreşi Dünya Kupası Şampiyonası Hatay’da yapılacak. Dünya Aba Güreşi Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, dünya genelinde aba güreşlerine ilginin arttığını belirtti.

Aba Güreşi Dünya Kupası Şampiyonası Hatay’da yapılacak

7. İnternasyonal Aba Güreşi Dünya Kupası ŞampiyonaHatay’da yapılacak. Dünya Aba Güreşi Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, dünya genelinde aba güreşlerine ilginin arttığını belirtti.

Dünya Aba Güreşi Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek ve İhlas Haber Ajansı Spor Müdürü Mustafa Karagöl, eylül ayında Hatay’da düzenlenecek olan Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası öncesi Hatay’a gelerek Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Mersah alanında incelemelerde bulundu.

Dünya Aba Güreşi Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, dünya genelinde aba güreşlerine ilginin arttığını belirterek, ”Mersah alanının yapımı için öncelikle Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a teşekkür ederim. 17-18 Eylül tarihlerinde Hatay’da düzenlenecek olan olan Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası öncesi bu alanın biteceğinden hiç şüphemiz yok. Bizlerde elimizden geldiği kadar katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Eylül ayında düzenlenecek olan 7. İnternasyonal Aba Güreşi Dünya Kupası bu yıl’da Hatay’da yapılacak ve turnuvaya; Almanya, Sibirya, Başkurdistan, Afganistan olmak üzere 30’a yakın ülke katılacak” dedi.

"ATA SPORUMUZU DÜNYAYA TANITMAK GAYRETİ İÇİNDEYİZ"

Hatay’a gelecek olan sporculara her türlü misafirperverliğin gösterileceğinden hiç şüpheleri olmadığını ifade eden İbrahim Öztek, "Gelen sporcularımız Hatay’ın güzellikleri görmesi bakımından Hatay’da bulunan müze ve tarihi yerleri gezerek, Hatay’ın tarihi dokusunuda görmüş olacaklar. Bizler federasyon olarak 10 yıldır aba güreşlerini hem ülkemizde, hem dünyaya yaymaya çalışıyorsak bunları spor aşkıyla yapıyoruz. Herhangi bir art niyet olmadan 5 bin yıllık geleneksel ata sporumuzu dünyaya tanıtmak gayreti içindeyiz. Bu yıl Almanya’da 3. Uluslararası Aba Güreşi Şampiyonası yapıldı ve oraya da 5, 6 ülkenin gelmesi aba güreşinin dünyanın bir çok ülkesinde sevilip sayıldığını görüyoruz” diye konuştu.

"ÜCRETİZ OLARAK PROJEYİ HAZIRLADIK"

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden mersah alanı hakkında bilgi veren proje mimarı Kürşat Öztek, mersah alanının projesinin babası Prof Dr. İbrahim Öztek tarafından istendiğini ve onun üzerine yapıldığını ifade etti.

Böyle bir projenin yapılması fikri ortaya çıktığı zaman Hatay’a katkılarının olmasını istediklerini ve ücretsiz olarak bu projeyi hazırladıklarını kaydeden Kürşat Öztek, ”Mersah alanı yaklaşık 1500 kişi kapasiteli bir alan olacak. Ortada bulunan güreş alanı 225 metrekare olacak ve yapılan bu alan altında sporcuların ter türlü ihtiyaçlarını giderebilecekleri farklı alanlar oluşacak. Tamamlandığında spor kompleksi niteliği taşıyacak olan bu mersah alanında çalışmaların hızla devam etmesi sevindirici bir gelişmedir” dedi.

Dünya Aba Güreşi Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek ve İHA Spor Müdürü Mustafa Karagöl, incelemelerinin ardından Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu 7. İnternasyonal Aba Güreşi Dünya Kupası Şampiyonası hakem seminerine katıldı.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber