2022-05-22 15:40:00 | Son Güncelleme : 2022-05-22 17:19:26

Son dakika! ABD Büyükelçisi Jeff Flake Dışişleri'ne çağrıldı!

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanlığına çağrılan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake'a, İstanbul'daki miting öncesi Büyükelçiliğin yayınladığı gösteri uyarısından duyulan rahatsızlık iletildi.

Son dakika! ABD Büyükelçisi Jeff Flake Dışişleri'ne çağrıldı!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD'nin İstanbul'daki CHP mitingi öncesi Türkiye'de yaşayan vatandaşlarına yaptığı uyarı tartışmaları da beraberinde getirmişti. Sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD'nin açıklamalarına misilleme olarak, 'ABD’de yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlarda vatandaşlarımızın dikkatli olmaları' şeklinde bir duyuru yapılmıştı.

Konuya ilişkin gelen son dakika bilgisine göre, ABD Büyükelçisi Jeff Flake'in Dışişleri'ne çağrıldığını bildirildi. Flake'e, İstanbul'daki miting öncesi Büyükelçiliğin yayınladığı gösteri uyarısından duyulan rahatsızlık iletildi.

Diplomatik kaynaklardan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"İDDİALAR ASILSIZDIR"

"ABD Büyükelçiliğince dün  İstanbul'da düzenlenen bir miting öncesinde yayınlanan gösteri uyarısından duyduğumuz rahatsızlık bugün Bakanlığımıza çağrılan ABD Büyükelçisi Jeff Flake'e iletilmiştir. Büyükelçi Flake'e, sözkonusu gösteri uyarısında, bu tür mitinglerde emniyet birimlerimiz tarafından alınan önlemler hakkında asılsız iddiaların yer aldığı belirtilerek, bu husustaki rahatsızlığımız ifade edilmiştir.

"KABUL EDİLEMEZ"

Büyükelçi'ye kolluk kuvvetlerince orantısız güç kullanımının ciddi bir sorun olduğu ABD'de bu nedenle yaşanan olaylar ortadayken, siyasi parti mitinglerinin demokrasimizin köklü bir geleneğini oluşturduğu ülkemizde bu konuda sanki önemli bir problem varmış izlenimi yaratılmasının kabul edilemez olduğu, nitekim sözkonusu mitingin dün sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği ve herhangi bir olayın yaşanmadığı vurgulanmıştır.