2022-07-01 16:29:48 | Son Güncelleme : 2022-07-01 16:47:21

Adana'dan sonra bir ilde daha ham petrol heyecanı! Daha önce kapatılan kuyudan sızdı

1960 yılında Ceyhan ve Kadirli ilçelerinde bir yabancı şirketin petrol arama faaliyeti gerçekleştirip, 2 yıl sonra 'burada petrol yok' diyerek kuyuları kapatması tekrar gündeme geldi. Adana'daki petrol buluşundan sonra bölgeye yakın birçok ilçe ve köy rezerv konusunda umutlandı. Osmaniye'ye bağlı Kadirli ilçesinde de petrol heyecanı yaşanıyor.

Türkiye’ye Adana’daki petrol ve Eskişehir’deki nadir toprak elementleri buluşundan sonra yeni rezerv müjdelerinin gelmesi bekleniyor. Adana’nın Ceyhan ilçesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına bağlı Çukurova-1 ve Çukurova-2 isimli araştırma sahasında, daha önce petrol yok denilerek kapatılan kuyudan rezerv değeri 1 milyar dolar olan yüksek kalite petrol bulunması, birçok ili heyecanlandırdı.

Kuyulara 50 kilometre mesafede bulunan Osmaniye’ye bağlı Kadirli ilçesinin Çınar köylüleri petrol için umutlandı. 1960’lı yılların başında yabancı bir şirket tarafından Ceyhan ve Kadirli ilçelerinde gerçekleştirilen arama faaliyetleri 2 sene sürmüş ve ‘burada petrol yok’ denilerek kuyu kapatılmıştı.

'BURADA DA PETROL VAR'

Çınar köylüleri kendi köylerinde bulunan kuyuda tekrar araştırma ve inceleme yapılmasını istiyor. Şu anda köyün mera sahasının içinde bulunan kapatılan petrol araştırma kuyusunu gösteren Çınar köyü muhtarı Vehbi Şanlıer, “Benim köyümde de petrol var” diyerek yaptığı açıklamada, “Köyümüzde şu anda üzeri kapalı olan bu kuyudan çıkan petrol sızıntısı yakın bir zamana kadar çakmakla yaktığın zaman bile yanıyordu. 1962 yılında ismini dahi çok net hatırladığım George Willem olan bir Amerikalının bu kuyunun başında bizimle şakalaşarak bu kuyuyu kapatılmasını gördük. O gündür bu gündür kuyularımıza dokunan olmadı. Bu şekilde dokusuyla duruyor. Ceyhan’da yakın zamanda kapatılan bir kuyudan çıkan petrol benim köyümdeki kuyudan neden çıkmasın. İncelenip araştırılmasını istiyorum” dedi.

Foto Galeri
Türkiye’nin 100 milyar dolarlık yeni cevheri! Petrol ve doğal gazda zirveye taşıyacak

5 SENE KONTROL ALTINDA TUTTULAR

Köyün ileri gelen yaşlılarından olan Ali Büyükikiz ise, “1961-63 yılları arasında köyümüze gelip petrol araştırması yapmaya başladılar. Önce bir Türk şirketi bu araştırmayı yapıyordu. Sonra Amerika şirketine verdiler. Türk şirketinin Diyarbakır’da işi varmış. Köye bütün tesisatlarını kurdular. Sonra bir müddet yerin altına indikten sonra bir deniz büyüklüğünde suya rast geldiler. Yer altındaki bu suyu 5 metre 5 metre dondurarak aşağı indiler ve petrolü buldular. Sonra burada tesisat kurup işletecek yeterli petrol yok diye kapattılar. Ama daha sonra burayı 5 sene kontrol altında tuttular. Bir daha da geri gelmediler” diye konuştu.